Annons
Annons

Veckans tävlingar

Här hittar du information om internationella tävlingar med svenskt deltagande och veckans större nationella tävlingar.

Internationella tävlingar vecka 22

1-3 juni St Tropez, Frankrike CSI5* GCT, internationell hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Malin Baryard Johnsson, Angelica Augustsson Zanotelli, Evelina Tovek
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
GCT-tv sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Expressen sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Discovery+ sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

1-4 juni Drammen, Norge CSIO3*-NC EEF/CSI1*, internationell hoppning med Longines EEF Series
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Erika Lickhammer van Helmond, Erica Swartz, Andrea Persson, Alice Tapper, Amanda Landeblad, Selma Hammarström, Isabell Bengtsson, Andrea Nilsson, Ellen Hammarström, Esther Bengtsson, Viola Åman
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

31 maj-4 juni Kronenberg, Nederländerna CCI4*-L/CCI4*-S/CCI2*-L/CCI2*-S/CCI1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Frida Andersen, Therese Viklund, Pontus Hugosson, Christoffer Forsberg, Vilma Essman
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder terrängritten live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

3-5 juni Össjö, Sverige CCI3*-S/CCI2*-L/CCIP2*-L, internationell fälttävlan för häst och ponny med Folksam SM i fälttävlan för junior och young rider
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Equisport sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Läs mer: Dags för ungdoms-SM i fälttävlan

31 maj-4 juni Saumur, Frankrike CAIO4*-H4, internationell sportkörning fyrspann
Svenska kuskar: Fredrik Persson, Axel Olin
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

1-4 juni Kessel, Nederländerna CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Fredrik Spetz, Antonia Pettersson Häggström, Malin Parmler, Isabelle Backman, Sanna Bergs Olsson, Julie Carlberg, Lilly Johansson, Maja Primdahl, Wilma Weidlitz
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

1-4 juni Buch, Tyskland CEI3* 140 km/CEI2* 120 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Annette Falk, Ella Lindblom, Anette Spadhe
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
WhatsApp-grupp för information Länk till annan webbplats.

1-4 juni Lier, Belgien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Arvid Tenfält, Karin Martinsen, Klara Edin Bostam
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

30 maj-4 juni Zuidwolde, Nederländerna CSIOY/J/Ch/P-NC, internationell ungdomshoppning med Nations Cup
Svenskt deltagande: 31 anmälda
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

31 maj-4 juni Riesenbeck, Tyskland CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Elin Hultberg, Felicia Hultberg
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Nationella tävlingar vecka 22

Equipe Online Länk till annan webbplats. – startlistor och resultat nationella tävlingar

31 maj-4 juni Åby Ridklubb 3*/2* hoppning häst med semifinal i Folksam Elitallsvenska

1-6 juni Strömsholms Ridsportförening 4*/3*/2* dressyr häst med Folksam SM i dressyr för seniorer, U25, young rider, juniorer, children och para
Läs mer: Dressyr i kubik på Strömsholm i helgen

3-6 juni Strömsholms Ridsportförening 4*/3*/2* hoppning häst/ponny med final i Folksam Ponnyallsvenska hoppning samt kval i Folksam Ponny Cup

3-5 juni Össjö, Sverige CCI3*-S/CCI2*-L/CCIP2*-L, internationell fälttävlan för häst och ponny med Folksam SM i fälttävlan för junior och young rider
Läs mer: Dags för ungdoms-SM i fälttävlan

31 maj-4 juni Henriksdals Ryttarförening 4*/3*/2* hoppning häst

2-4 juni Brunflo Ryttarsällskap 3*/2* hoppning häst/ponny

2-4 juni Västerviksortens Ryttarförening 3*/2* dressyr häst/ponny

3-6 juni Karlskrona-Lyckå Ridklubb 3*/2* hoppning häst

3-6 juni Falbygdens Hästsportförening 3*/2* hoppning häst/ponny

3-4 juni Kågedalens Ryttarförening 3*/2*/1* sporrtkörning häst/ponny

Med reservation för ändringar

Resultat och mer information tävlingar vecka 21

Publicerad: