Annons
Annons

Fin helg för svensk dressyr, fyrstjärnig seger för Therese Nilshagen

Therese Nilshagen och Navarro tog dubbla fyrstjärniga placeringar i helgen. (Här under VM i Aachen).

Foto: Roland Thunholm

Svenska dressyrryttare har hållit sig framme i resultatlistorna under helgen. I Tyskland blev det bland annat vinst i fyrstjärnig Grand Prix för Therese Nilshagen och Navarro som dessutom levererade en tredjeplacering i fyrstjärnig Grand Prix Special.

Flera svenska dressyrryttare har tävlat i tyska Troisdorf under helgen med flera placeringar som resultat. Under fredagen tog Therese Nilshagen och Navarro hem segern i en fyrstjärnig Grand Prix på 73,109% framför Delia Eggenberger från Schweiz och Lena Hassmann från Tyskland. Det svenska ekipaget plockade ytterligare en pallplats på söndagen, där det blev en tredje plats i Grand Prix Special. Den klassen vanns av Delia Eggenberger med Lena Hassmann som tvåa.

Dubbla placeringar blev det även för Tinne Vilhelmson Silfvén. På fredagen blev Tinne och So Perfect tvåa och Malin Wahlkamp-Nilsson med Sky-Man trea i en trestjärnig Grand Prix som vanns av hemmaryttaren Frederic Wandres. Tinne följde upp med ytterligare en andraplats på lördagen i Grand Prix Specialen med So Perfect, där Malin Wahlkamp-Nilsson/Sky-Man red in på fjärde plats. Vann gjorde Frederic Wandres och det var tyskt även på tredje plats i form av Julia de Ridder.

Fullständigt resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Även i Nederländerna har en blågul placering plockats hem. Där tog nämligen Antonia Ramel och Mack Millan-H hem en tredje plats i en tresjärnig Grand Prix i Leeuwarden. Vann klassen gjorde holländska Dinja van Liere med landsmaninnan Marsja Dijkman på andra plats.

Fullständigt resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Publicerad:

Aktuellt