Voltige
2023 Uppsala
SM individuellt seniorer
1) Jasmine Jacobsen, Laholms Ryttarförening, Lucky Lover 6,592
2) Elin Hedman, Stockholms Voltigeförening, Monte Cassino af Wasbek 5,860
SM individuellt young vaulters
1) Ida Welander, Stockholms Voltigeförening, Klintholms Ramstein 7,646
2) Tuva Westerlund, Föreningen Uppsala Voltige, Sems 6,545
3) Amalia Glimmerhav, Laholms Ryttarförening, Halving 6,479
SM individuellt juniorer
1) Nora Sandberg Müller, Föreningen Uppsala Voltige, Freilene Fifija 7,803
2) Nora Eriksson, Fortuna Voltigeförening, Sems 7,013
3) Signe Whern, Fortuna Voltigeförening, Sems 7,005
SM lag seniorer
1) Team Crux, Föreningen Uppsala Voltige, Caramba 6,792
2) Lag Kristall, Örestads Ryttaresällskap, Carmani 5,603
3) Team Cassiopeia, Föreningen Uppsala Voltige 4,920
SM lag juniorer
1) Team Luna, Fortuna Voltigeförening, Toronto BG 6,708
2) Team Afrodite, Sala Voltige och Hästsportförening, Gladiator VDH 6,092
3) Team Frillesås J, Frillesås Rid o Körklubb, Charlie 5,550
2022 Billdals Ridklubb
Seniorer lag
1) Team SVEA, SVEA Voltigeklubb, Havhöjjs Bello Nero 7,149
2) Laholms seniorlag, Lahols Ryttarförening, Cambiasso 6,366
3) Team Cassiopeia, Föreningen Uppsala Voltige, Diesel 5,773
Juniorer lag
1)Team Afrodite, Salaortens Ryttarförening, Gladiator VDH 6,069
2)Fortuna Voltige, Fortuna Voltigeförening, Sems 5,632
3)Frillesås Rid och Körklubb, Frillesås Rid och Körklubb, Charlie 5,416
Seniorer individuellt
1) Ella Filippa Velander, SVEA Voltigeklubb, Havhöjs Bello Nero 7,220
2) Jasmine Jacobsen, Laholms Ryttarförening, Lucky Lover 6,146
3) Elin Hedman, Stockholms Voltigeförening, Monte Cassino as Wasbek 5,244
Young Vaulters individuellt
1)Ida Welander, Stockholms Voltigeförening, Monte Cassino as Wasbek 6,527
2)Anna Bergström, Örestads Ryttaresällskap, Kentauer 5,315
3)Fanny Eklund, Örestads Ryttaresällskap, Such a Cool Guy 4,331
Juniorer Individuellt
1) Nora Sandberg Müller, Stockholms Voltigeförening, Monte Cassino as Wasbek 6,937
2) Olivia Neilands, SVEA Voltigeklubb, Quarterback Haerup 6,914
3) Julia Lindquist, SVEA Voltigeklubb, Quarterback Haerup 6,870
2021 Flyinge CVI3*
SM individuellt seniorer
1) Sandra Anderberg, Örestads RS, Dynamite TS 7.230
2) Ella Filippa Velander, Svea Voltige, Havshojs Bello Nero 7.159
3) Sara Pettersson, Örestads RS, Dynamite TS 6.267
SM lag juniorer
1) Svea Voltigeklubb, Quarterback Herup 6.000
2) Svea Juniorlag, Havshojs Bello Nero 5.950
3) Team Crux, Diesel 5.894
SM individuellt young vaulters
1) Vanessa Dyhrberg, Wellington 5.318
2) Fanny Eklund, Sems 5.266
SM individuellt juniorer
1) Nora Sandberg Müller, Monte Cassino af Wasbek 7.381
2) Olivia Neilands, Quarterback Herup 7.133
3) Julia Lindqvist, Quarterback Herup 6.826
2020 Örestads Voltige/Örestads Ryttareförening - Inställt
2019 Uppsala Voltige
Lag senior:
1) Team Aquila, Uppsala Voltige 6,265
2) Team Cassiopeia, Uppsala Voltige 5,449
Individuellt senior:
1) Johanna Lindberg, Umeå Ryttarförening 7,757
2) Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap 7,523
3) Jasmine Jacobsen, Laholms Ryttarförening 6,270
2018 Laholms Ryttarförening/Caprifolens Voltigeklubb
Lag seniorer:
1) Team Svea (Svea Voltigeklubb) 7,588
2) Team Crux (F Uppsala Voltige) 6,689
3) SORF seniorlag (Salaortens RYttarförening) 6,300
Damer individuellt:
1) Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap 7,630
2) Marie Li Korse, Svea Voltigeklubb 7,595
3) Ella Filippa Velander, Svea Voltigeklubb 7,151
2017 Örestads Ryttarförening
Lag seniorer
1) Team Svea - Svea Voltigeklubb 7,566
2) Team Crux – Föreningen Uppsala Voltige 7,210
3) Svea Senior – Svea Voltigeklubb 5,964
Seniorer individuellt
1) Sandra Anderberg - Örestads Ryttaresällskap 7,480
2) Marie Li Korse – Svea Voltigeklubb 6,860
3) Andreas Manrell – Östra Sörmanlands Lantliga RF 6,399
2016 Uppsala Voltige
Lag seniorer
1) Team Svea 7,672
2) Laholms Voltige 7,054
3) Team Crux 6,712
Individuellt damer
1) Sandra Anderberg, Örstads RS 7,380
2) Sara Pettersson, Örestads RS 6,164
3) Matilda Lancing Manrell, Österlens RK 5,625
2015 Flyinge
1) Team Svea 7,704
2) Laholms Voltige 7,021
3) Caprifolens seniorlag 6,615
Individuellt damer
1) Sandra Anderberg 7,531
2) Marie Li KOrse 7,342
3) Sara Pettersson 6,267
2014 Hamre Ridklubb
Lag senior
1) Team Svea 7,743
2) Team Crux 7,124
3) Team Sala 6,486
Lag junior
1) Laholms juniorlag 7,044
2) Örestads juniorlag 6,535
3) Caprifolen juniorlag 6,051
Senior individuellt
1) Sandra Anderberg Örestads voltigeklubb 7,686
2) Marie Li Korse, Svea voltige 6,935
3) Amanda Andersson, Laholms voltigeklubb 6,929
2013 Laholmsortens L RF
Seniorer lag
SVEA Voltige, 7.911 p.
Juniorer lag:
Laholm, 6.825 p.
Seniorer individuellt:
Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap. 7.602 p.
2012 Salaortens RF
Seniorer lag
1) Örestad, lag 1, 7,677, 2) Uppsala lag 1, 7,331, 3) Laholm, 7, 143.
Seniorer individuellt
1) Elin Härkönen, 7,449, 2) Sandra Anderberg, 7,252, 3) Nathalie Brixland,7,145.
Juniorer individuellt
1) Eira Malmros, 7, 816, 2) Elle Jönsson, 6,901, 3) Erica Svensson, 6,358.
Miniorer, individuellt
1) Ella Filippa Velander, 7,407, 2) Louise Månsson 6,874, 3) Johanna Lindberg, 6,720.
2011 Uppsala Voltige
Lag
1) Örestad Lag 1, 7,259 poäng
2) Hamre lag grå, 6,968
3) Uppsala lag 1, 6,749
Juniorlag
1) Laholms Voltige, 6,373
2) Hamre lag blå, 5,546
3) Strömstads RK, 5,283
Individuellt, seniorer
1) Sandra Anderberg, Örestad, 7,112
2) Karolina Tagesson, 6,834
3) Angelica Jonsson, 6,748
Individuellt, juniorer
1) Elin Härkönen, Uppsala Voltige, 7,566
2) Amanda Andersson, Laholms voltige, 6,870
3) Eira Malmros Manfrinato, Örestads RK, 6,754
Pas de Deux
1) Strömstad RK, 6,158
2) Frillesås RK, 6,041
3) Österlens RK Voltige, 5,630
2010 Örestad
Lag:
1) Örestads RS 6,998 poäng
2) Laholms Voltige 1, 6,951 poäng
3) Team Caprifolen, 6,263
Damer individuellt:
1) Kajsa Hedqvist, Hamre voltige, 6,865
2) Linda Hansson, Roslagens voltige, 6,779
3) Sandra Anderberg, Örestads RS, 6,740
2009 Hamre Ridklubb
Lag:
1) Laholm lag 1, Vanzetto, 7, 439
2) Caprifolen Voltige, Bornyett, 6,380
3) Örestad, Ramati, 6,284
4) Hamre Voltige, La Roxx, 5,880
Damer individuellt:
1) Lina Hansson Roslagen Voltige, Tornado, 7,323
2) Kajsa Hedqvist Hamre Voltige, Charlstone, 6.997
3) Fanny Mossberg Uppsala Voltige, Andiamo-E 6,683
2008 Malmö
Lag:
1) Laholm Lag I 7,125
2) Örestad Lag I 6,198
3) Malmö RK 6,150
Individuellt damer:
1) Lina Hansson, Roslagens RoKK 6,731
2) Fanny Mossberg, Uppsala Voltige 6,268
3) Kajsa Hedqvist, Hamre Ridklubb 6,197
Individuellt junior:
1) Louise Rundgren, Pegasus 5,554
2007 Uppsala
Lag:
1) Laholms Ryttarförening 7,658
2) Örestad Lag 1A 6,922
3) Malmö Ridklubb 6,896
Individuellt damer:
1) Lina Hansson, Roslagen RoKK 7,091
2) Angelika Jönsson, Malmö Ridklubb 6,880
3) Fanny Mossberg, Uppsala Voltige 6,770
2006 Frillesås
Lag:
1. Örestad Lag 1A 6,941
2. Laholm Lag 1 6,929
3. Malmö Lag 1 6,805
4. Caprifolen 6,420
5. Roslagen lag 1 6,207
6. SORF lag 2 5,593
Individuellt damer
1. Lina Hansson 7,103
2. Lisa Jonsson 6,519
3. Anicia T Andersson 5,922
4. Fanny Mossberg 5,903
5. Frida Björn 5,422
2005 Sala
Lag:
1. Malmö Ridklubb lag I 6,764
2. Örestads Ryttarsällskap lag 1A 6,565
3. Roslagen Voltige lag I 6,134
4. Laholm Ridklubb lag I 5,874
5. Örestad Ryttarsällskap lag 1B 5,657
6. Salaortens Ryttarförening lag II 4,754
Individuellt damer:
1. Lina Hansson 6,772
2. Lisa Jonsson 6,283
3. Anicia T Andersson 5,930
4. Fanny Mossberg 5,734
5. Rebecca Boman 5,280
6. Stina Johansson 5,037
2004 Laholm
8-mannalag:
1. Malmö Ridsklubb lag I 6,847
2. Örestads Ryttarsällskap lag I 6,819
3. Roslagens Voltige lag I 6,155
Individuella damer:
1. Lina Hansson 7,735
2. Lisa Jonsson 7,122
3. Marie Li Korse 7,042
4. Angelika Jönsson 6,931
5. Alexandra E.K. Wichström 6,537
6. Uuve Jansson 6,347
2003 Örestad
8-mannalag:
1. Örestads Ryttares Sällskap 6,366
2. Malmö Ridklubb 6,200
3. Hamre Ridklubb 5,500
4. Roslagens Voltigeförening 5,366
5. Salaortens Ryttarförening 4,558
6. Frillesås Rid o Körklubb 4,512
4-mannalag:
1. Norrköpings Ridklubb 4,827
2. Salaortens Ryttarförening 4,448
3. Norrköpings Ridklubb 4,367
4. Hamre Ridklubb 4,119
5. Överby 3,767
Individuellt herrar:
1. Daniel Karlsson 7,158, Timrå Hästsportförening
Individuellt damer:
1. Lina Hansson 7,341 Roslagens Voltigeförening
2. Angelica Jönsson 6,845, Malmö Ridklubb
3. Malin Ekström, 6,843 Malmö Ridklubb
4. Helena Malmgren 6,842, Malmö Ridklubb
5. Lisa Jonsson 6,654 Norrköpings Voltige
6. Marie Li-Korse 6,356, Örestads Ryttaresällskap
2002 Örestad
1 Malmö Ridklubb lag I 7,482
2 Örestad lag I 6,589
3 Laholm lag I 6,385
4 Malmö Ridklubb lag II 5,698
5 Roslagen lag I 5,566
6 Norrköping lag 5,546
7 Örestad lag II 4,928
8 Hamre lag 1 4,811
9 Frillesås lag I 4,792
10 Sala lag II 3,978
2001 Uppsala
8-mannalag:
1. Malmö Ridklubb, lag I 7.942
2. Örestads Ryttarsällskap 6,672
3. Laholms Ryttarförening Lag I 6,225
4. Malmö Ridklubb 5,853
5. Hamre Ridklubb lag I 4,914
6. Roslagens Voltigeförening lag I 4,405
Individuellt herrar:
1. Daniel Carlsson 7,051
Individuellt damer:
1. Pernilla Lundblad 7,842
2. Julia Lundh 7,366
3. Martina Rundquist 7,153
4. Lina Hansson 6,972
5. Therece Nilsson 5,060
6. Emelie Rongsvåg 4,912
1999 Uppsala
8-mannalag:
1. Malmö Ridklubb 7,583
2. Timrå Hästsportförening 6,947
3. Örestads Ryttarsällskap 6,110
4-mannalag:
Uppsala Voltige 5,702
Roslagens Voltigeförening 4,973
Uppsala Voltige 4,714
Örestads Ryttarförening 4,573
Överby Hästsportförening 4,001
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 8,030
2. Nick Hartog 7,967
Individuellt damer:
1. Helena Magnusson 7,712
2. Pernilla Ohlin-Lundblad 7,614
3. Klara Sigvardsson 6,819
1998 Örestad
Lag:
1. Uppsala Voltige lag I 7,124
2. Malmö Ridklubb-Sydtruppen 6,969
3. Laholms Voltigetrupp lag I 6,657
Individuellt herrar och damer:
1. Torbjörn Persson 7,785
2. Pernilla Ohlin 7,418
3. Helena Magnusson 7,388
1997 Uppsala
Lag:
1. Uppsala Voltige lag I 7,715
2. Laholmsortens RF lag I 7,565
3. Hamre Ridklubb lag I 6,476
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 7,851
2. Johnny Edin 6,780
Individuellt damer:
1. Pernilla Ohlin-Lundblad 6,969
2. Pernilla Olsson 6,669
3. Martina Rundqvist 6,644
1996 Malmö
Lag:
1. Malmö Ridklubb 6,994
2. Laholms Lantliga RF 6,809
3. Roslagens Voltige Förening 6,242
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 7,901
2. Johnny Edin 6,843
3. Rikard Norling 5,284
Individuellt damer:
1. Tina Johansson 7,512
2. Pernilla Anderberg 7,314
3. Ann-Sofie Strömberg 7,200
1995 Uppsala
Lag:
1. Malmö Ridklubb 7,416
2. Uppsala Voltige lag I 7,358
3. Laholms Lantliga RF lag I 7,135
Individuellt herrar
1. Torbjörn Persson 8,147
2. Sören Babra 5,946
Individuellt damer
1. Tina Johansson 8,265
2. Marie-Louise Strömberg 6,182
3. Maria Gelinder 5,919
1994 Hultsfred
Lag:
1. Malmö Ridklubb 7,302
2. Roslagens Voltigeförening 7,100
3. Laholms Lantliga RF 5,533
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 8,285
2. Johnny Edin 7,213
3. Rickard nordling 4,896
Individuellt damer:
1. Tina Johansson 8,218
2. Pernilla Anderberg 7,770
3. Cathrin Terning 5,202
1993 Malmö
Lag:
1. Malmö Ridklubb 7,328
2. Laholmsortens VF 6,851
3. Roslagens Voltigeförening 6,613
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 7,919
2. Rikard Norling 4,786
Individuellt damer:
1. Tina Johansson 8,003
2. Martina Ottosson 7,308
3. Jessica Welin 7,126
1992 Västerås
Lag:
1.Malmö Ridklubb 7,519
2. Lagga FRK 7,405
3. Roslagens Voltigeförening 7,207
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 7,981
Individuellt damer:
1. Tina Johansson 8,358
2. Maria Johansson 8,059
3. Martina Ottosson 7,587
1991 Örestad
Lag:
1. Malmö Ridklubb 7,336
2. Lagga FRK 7,216
3. Roslagens Voltigeförening 6,508
Individuellt herrar:
1. Torbjörn Persson 7,919
2. Sören Babra 5,646
3. Rikard Norling 4,422
Individuellt damer:
1. Louise Dellien 7,866
2. Maria Johansson 7,840
3. Maritha Gunnarsson 6,861
1990 Uppsala
Lag:
1. Lagga FRK Lag I 6,560
2. Roslagens Voltigeförening 6,294
3. Burlövs Ryttarförening 6,104
Individuellt herrar:
1. Ullfried Ullstrand 7,960
2. Torbjörn Persson 6,492
3. Mattias Kristiansson 5,653
Indiviuellt damer:
1. Maria Johansson 7,074
2. Anita Prohaska 7,063
3. Malin Lindell 6,820
1989 Malmö
Lag:
1. Lagga FRK 5,525
2. Malmö Ridklubb 4,990
3. Burlöv Ryttarförening 4,981
Individuellt herrar:
1. Ullfried Ullstrand 6,680
Individuellt damer:
1. Anita Prochaska 7,524
2. Agneta Ekholm 7,060
3. Ursula Thell 5,500
Publicerad: