Annons
Annons

Voltige

Sveriges voltigelag: Ella Filippa Velander, Nathalie Brixland, Emelie Hallberg, Marie Li Korse, Sandra Anderberg och Vera Bümmer, med hästen Achim och linföraren Ronja Persson, fick 8322 poäng i Lag Küren under EM den 23 augusti 2015 i Aachen.

Foto: Roland Thunholm

2021 Flyinge CVI3*

SM individuellt seniorer

1) Sandra Anderberg, Örestads RS, Dynamite TS 7.230 2) Ella Filippa Velander, Svea Voltige, Havshojs Bello Nero 7.159 3) Sara Pettersson, Örestads RS, Dynamite TS 6.267

SM lag juniorer

1) Svea Voltigeklubb, Quarterback Herup 6.000 2) Svea Juniorlag, Havshojs Bello Nero 5.950 3) Team Crux, Diesel 5.894

SM individuellt young vaulters

Vanessa Dyhrberg, Wellington 5.318 2) Fanny Eklund, Sems 5.266

SM individuellt juniorer

1) Nora Sandberg Müller, Monte Cassino af Wasbek 7.381 2) Olivia Neilands, Quarterback Herup 7.133 3) Julia Lindqvist, Quarterback Herup 6.826

SM indviduellt miniorer

1) Hilma Bernström, Calouha 6.270 2) Signe Whern, Sems 6.264 3) Alva Ewerlöf, Halving 6.025

2020 Örestads Voltige/Örestads Ryttareförening - Inställt

 

2019 Uppsala Voltige

Lag senior:

1) Team Aquila, Uppsala Voltige 6,265
2) Team Cassiopeia, Uppsala Voltige 5,449

Individuellt senior:

1) Johanna Lindberg, Umeå Ryttarförening 7,757
2) Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap 7,523
3) Jasmine Jacobsen, Laholms Ryttarförening 6,270

2018 Laholms Ryttarförening/Caprifolens Voltigeklubb

Lag seniorer:

1) Team Svea (Svea Voltigeklubb) 7,588
2) Team Crux (F Uppsala Voltige) 6,689
3) SORF seniorlag (Salaortens RYttarförening) 6,300

Damer individuellt:

1) Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap 7,630
2) Marie Li Korse, Svea Voltigeklubb 7,595
3) Ella Filippa Velander, Svea Voltigeklubb 7,151

2017 Örestads Ryttarförening

Lag seniorer

1) Team Svea - Svea Voltigeklubb 7,566
2) Team Crux – Föreningen Uppsala Voltige 7,210
3) Svea Senior – Svea Voltigeklubb 5,964

Seniorer individuellt

1) Sandra Anderberg - Örestads Ryttaresällskap 7,480
2) Marie Li Korse – Svea Voltigeklubb 6,860
3) Andreas Manrell – Östra Sörmanlands Lantliga RF 6,399

2016 Uppsala Voltige

Lag seniorer

1) Team Svea 7,672
2) Laholms Voltige 7,054
3) Team Crux 6,712

Individuellt damer

1) Sandra Anderberg, Örstads RS 7,380
2) Sara Pettersson, Örestads RS 6,164
3) Matilda Lancing Manrell, Österlens RK 5,625

2015 Flyinge

1) Team Svea 7,704
2) Laholms Voltige 7,021
3) Caprifolens seniorlag 6,615

Individuellt damer

1) Sandra Anderberg 7,531
2) Marie Li KOrse 7,342
3) Sara Pettersson 6,267

2014 Hamre Ridklubb

Lag senior

1) Team Svea 7,743
2) Team Crux 7,124
3) Team Sala 6,486

Lag junior

1) Laholms juniorlag 7,044
2) Örestads juniorlag 6,535
3) Caprifolen juniorlag 6,051

Senior individuellt

1) Sandra Anderberg Örestads voltigeklubb 7,686
2) Marie Li Korse, Svea voltige 6,935
3) Amanda Andersson, Laholms voltigeklubb 6,929

2013 Laholmsortens L RF

Seniorer lag

SVEA Voltige, 7.911 p.

Juniorer lag:

Laholm, 6.825 p.

Seniorer individuellt:

Sandra Anderberg, Örestads Ryttaresällskap. 7.602 p.

2012 Salaortens RF

Seniorer lag

1) Örestad, lag 1, 7,677, 2) Uppsala lag 1, 7,331, 3) Laholm, 7, 143.

Seniorer individuellt

1) Elin Härkönen, 7,449, 2) Sandra Anderberg, 7,252, 3) Nathalie Brixland,7,145.

Juniorer individuellt

1) Eira Malmros, 7, 816, 2) Elle Jönsson, 6,901, 3) Erica Svensson, 6,358.

Miniorer, individuellt

1) Ella Filippa Velander, 7,407, 2) Louise Månsson 6,874, 3) Johanna Lindberg, 6,720.

2011 Uppsala Voltige

Lag

1) Örestad Lag 1, 7,259 poäng
2) Hamre lag grå, 6,968
3) Uppsala lag 1, 6,749

Juniorlag

1) Laholms Voltige, 6,373
2) Hamre lag blå, 5,546
3) Strömstads RK, 5,283

Individuellt, seniorer

1) Sandra Anderberg, Örestad, 7,112
2) Karolina Tagesson, 6,834
3) Angelica Jonsson, 6,748

Individuellt, juniorer

1) Elin Härkönen, Uppsala Voltige, 7,566
2) Amanda Andersson, Laholms voltige, 6,870
3) Eira Malmros Manfrinato, Örestads RK, 6,754

Pas de Deux

1) Strömstad RK, 6,158
2) Frillesås RK, 6,041
3) Österlens RK Voltige, 5,630

2010 Örestad

Lag:

1) Örestads RS 6,998 poäng
2) Laholms Voltige 1, 6,951 poäng
3) Team Caprifolen, 6,263

Damer individuellt:

1) Kajsa Hedqvist, Hamre voltige, 6,865
2) Linda Hansson, Roslagens voltige, 6,779
3) Sandra Anderberg, Örestads RS, 6,740

2009 Hamre Ridklubb

Lag:

1) Laholm lag 1, Vanzetto, 7, 439
2) Caprifolen Voltige, Bornyett, 6,380
3) Örestad, Ramati, 6,284
4) Hamre Voltige, La Roxx, 5,880

Damer individuellt:

1) Lina Hansson Roslagen Voltige, Tornado, 7,323
2) Kajsa Hedqvist Hamre Voltige, Charlstone, 6.997
3) Fanny Mossberg Uppsala Voltige, Andiamo-E 6,683

2008 Malmö

Lag:

1) Laholm Lag I 7,125
2) Örestad Lag I 6,198
3) Malmö RK 6,150

Individuellt damer:

1) Lina Hansson, Roslagens RoKK 6,731
2) Fanny Mossberg, Uppsala Voltige 6,268
3) Kajsa Hedqvist, Hamre Ridklubb 6,197

Individuellt junior:

1) Louise Rundgren, Pegasus 5,554

2007 Uppsala

Lag:

1) Laholms Ryttarförening 7,658
2) Örestad Lag 1A 6,922
3) Malmö Ridklubb 6,896

Individuellt damer:

1) Lina Hansson, Roslagen RoKK 7,091
2) Angelika Jönsson, Malmö Ridklubb 6,880
3) Fanny Mossberg, Uppsala Voltige 6,770

2006 Frillesås

Lag:

1. Örestad Lag 1A 6,941
2. Laholm Lag 1 6,929
3. Malmö Lag 1 6,805
4. Caprifolen 6,420
5. Roslagen lag 1 6,207
6. SORF lag 2 5,593

Individuellt damer

1. Lina Hansson 7,103
2. Lisa Jonsson 6,519
3. Anicia T Andersson 5,922
4. Fanny Mossberg 5,903
5. Frida Björn 5,422

2005 Sala

Lag:

1. Malmö Ridklubb lag I 6,764
2. Örestads Ryttarsällskap lag 1A 6,565
3. Roslagen Voltige lag I 6,134
4. Laholm Ridklubb lag I 5,874
5. Örestad Ryttarsällskap lag 1B 5,657
6. Salaortens Ryttarförening lag II 4,754

Individuellt damer:

1. Lina Hansson 6,772
2. Lisa Jonsson 6,283
3. Anicia T Andersson 5,930
4. Fanny Mossberg 5,734
5. Rebecca Boman 5,280
6. Stina Johansson 5,037

2004 Laholm

8-mannalag:

1. Malmö Ridsklubb lag I 6,847
2. Örestads Ryttarsällskap lag I 6,819
3. Roslagens Voltige lag I 6,155

Individuella damer:

1. Lina Hansson 7,735
2. Lisa Jonsson 7,122
3. Marie Li Korse 7,042
4. Angelika Jönsson 6,931
5. Alexandra E.K. Wichström 6,537
6. Uuve Jansson 6,347

2003 Örestad

8-mannalag:

1. Örestads Ryttares Sällskap 6,366
2. Malmö Ridklubb 6,200
3. Hamre Ridklubb 5,500
4. Roslagens Voltigeförening 5,366
5. Salaortens Ryttarförening 4,558
6. Frillesås Rid o Körklubb 4,512

4-mannalag:

1. Norrköpings Ridklubb 4,827
2. Salaortens Ryttarförening 4,448
3. Norrköpings Ridklubb 4,367
4. Hamre Ridklubb 4,119
5. Överby 3,767

Individuellt herrar:

1. Daniel Karlsson 7,158, Timrå Hästsportförening

Individuellt damer:

1. Lina Hansson 7,341 Roslagens Voltigeförening
2. Angelica Jönsson 6,845, Malmö Ridklubb
3. Malin Ekström, 6,843 Malmö Ridklubb
4. Helena Malmgren 6,842, Malmö Ridklubb
5. Lisa Jonsson 6,654 Norrköpings Voltige
6. Marie Li-Korse 6,356, Örestads Ryttaresällskap

2002 Örestad

1 Malmö Ridklubb lag I 7,482
2 Örestad lag I 6,589
3 Laholm lag I 6,385
4 Malmö Ridklubb lag II 5,698
5 Roslagen lag I 5,566
6 Norrköping lag 5,546
7 Örestad lag II 4,928
8 Hamre lag 1 4,811
9 Frillesås lag I 4,792
10 Sala lag II 3,978

2001 Uppsala

8-mannalag:

1. Malmö Ridklubb, lag I 7.942
2. Örestads Ryttarsällskap 6,672
3. Laholms Ryttarförening Lag I 6,225
4. Malmö Ridklubb 5,853
5. Hamre Ridklubb lag I 4,914
6. Roslagens Voltigeförening lag I 4,405

Individuellt herrar:

1. Daniel Carlsson 7,051

Individuellt damer:

1. Pernilla Lundblad 7,842
2. Julia Lundh 7,366
3. Martina Rundquist 7,153
4. Lina Hansson 6,972
5. Therece Nilsson 5,060
6. Emelie Rongsvåg 4,912

1999 Uppsala

8-mannalag:

1. Malmö Ridklubb 7,583
2. Timrå Hästsportförening 6,947
3. Örestads Ryttarsällskap 6,110

4-mannalag:

Uppsala Voltige 5,702
Roslagens Voltigeförening 4,973
Uppsala Voltige 4,714
Örestads Ryttarförening 4,573
Överby Hästsportförening 4,001

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 8,030
2. Nick Hartog 7,967

Individuellt damer:

1. Helena Magnusson 7,712
2. Pernilla Ohlin-Lundblad 7,614
3. Klara Sigvardsson 6,819

1998 Örestad

Lag:

1. Uppsala Voltige lag I 7,124
2. Malmö Ridklubb-Sydtruppen 6,969
3. Laholms Voltigetrupp lag I 6,657

Individuellt herrar och damer:

1. Torbjörn Persson 7,785
2. Pernilla Ohlin 7,418
3. Helena Magnusson 7,388

1997 Uppsala

Lag:

1. Uppsala Voltige lag I 7,715
2. Laholmsortens RF lag I 7,565
3. Hamre Ridklubb lag I 6,476

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 7,851
2. Johnny Edin 6,780

Individuellt damer:

1. Pernilla Ohlin-Lundblad 6,969
2. Pernilla Olsson 6,669
3. Martina Rundqvist 6,644

1996 Malmö

Lag:

1. Malmö Ridklubb 6,994
2. Laholms Lantliga RF 6,809
3. Roslagens Voltige Förening 6,242

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 7,901
2. Johnny Edin 6,843
3. Rikard Norling 5,284

Individuellt damer:

1. Tina Johansson 7,512
2. Pernilla Anderberg 7,314
3. Ann-Sofie Strömberg 7,200

1995 Uppsala

Lag:

1. Malmö Ridklubb 7,416
2. Uppsala Voltige lag I 7,358
3. Laholms Lantliga RF lag I 7,135

Individuellt herrar

1. Torbjörn Persson 8,147
2. Sören Babra 5,946

Individuellt damer

1. Tina Johansson 8,265
2. Marie-Louise Strömberg 6,182
3. Maria Gelinder 5,919

1994 Hultsfred

Lag:

1. Malmö Ridklubb 7,302
2. Roslagens Voltigeförening 7,100
3. Laholms Lantliga RF 5,533

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 8,285
2. Johnny Edin 7,213
3. Rickard nordling 4,896

Individuellt damer:

1. Tina Johansson 8,218
2. Pernilla Anderberg 7,770
3. Cathrin Terning 5,202

1993 Malmö

Lag:

1. Malmö Ridklubb 7,328
2. Laholmsortens VF 6,851
3. Roslagens Voltigeförening 6,613

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 7,919
2. Rikard Norling 4,786

Individuellt damer:

1. Tina Johansson 8,003
2. Martina Ottosson 7,308
3. Jessica Welin 7,126

1992 Västerås

Lag:

1.Malmö Ridklubb 7,519
2. Lagga FRK 7,405
3. Roslagens Voltigeförening 7,207

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 7,981

Individuellt damer:

1. Tina Johansson 8,358
2. Maria Johansson 8,059
3. Martina Ottosson 7,587

1991 Örestad

Lag:

1. Malmö Ridklubb 7,336
2. Lagga FRK 7,216
3. Roslagens Voltigeförening 6,508

Individuellt herrar:

1. Torbjörn Persson 7,919
2. Sören Babra 5,646
3. Rikard Norling 4,422

Individuellt damer:

1. Louise Dellien 7,866
2. Maria Johansson 7,840
3. Maritha Gunnarsson 6,861

1990 Uppsala

Lag:

1. Lagga FRK Lag I 6,560
2. Roslagens Voltigeförening 6,294
3. Burlövs Ryttarförening 6,104

Individuellt herrar:

1. Ullfried Ullstrand 7,960
2. Torbjörn Persson 6,492
3. Mattias Kristiansson 5,653

Indiviuellt damer:

1. Maria Johansson 7,074
2. Anita Prohaska 7,063
3. Malin Lindell 6,820

1989 Malmö

Lag:

1. Lagga FRK 5,525
2. Malmö Ridklubb 4,990
3. Burlöv Ryttarförening 4,981

Individuellt herrar:

1. Ullfried Ullstrand 6,680

Individuellt damer:

1. Anita Prochaska 7,524
2. Agneta Ekholm 7,060
3. Ursula Thell 5,500

Publicerad: