Förbundsstyrelsens tionde, elfte och tolfte möte

Förbundsstyrelsens arbete går vidare, här är sammanfattning för de tre senaste sammanträdena.
Förbundsstyrelsens tolfte möte, februari 2025
Förbundsstyrelsen fastställde det ekonomiska resultatet för verksamhetsåret 2024. Under punkten deltog revisorerna som redovisade sin revision för styrelsen.
Resultatet innebär att förbundet både håller den stramare budget vi beslutat om, men också att vi gör ett förbättrat resultat. Vi möter hela tiden nya förutsättningar och resultatet visar på anpassningsförmåga
SvRF medlemstidning "Häst & Ryttare" fanns också på agendan. Förbundsstyrelsen beslutade att genomföra en läsarundersökning, något som också genomförts tidigare. Undersökningar som denna är viktiga för att både följa och utveckla medlemskommunikationen. Bakgrunden till detta initiativ finns med koppling till motion D17 på förbundsstämman och genom förbundsstyrelsens motionshantering av denna motion.
Förbundsstyrelsen behandlade också beredningen av remiss ställd från Riksidrottsförbundet
Under mötet avhandlades frågor inför förbundsstämman, däribland motionssvar, men också förberedelser inför distriktens årsmöten, Riksidrottsmötet och SOK årsmöte.
Förbundsstyrelsens elfte möte, januari 2025
Förbundsstyrelsen gick inför förbundsmötet igenom motionssvaren med vissa tillägg och justeringar. Det handlade om vad som ska förstärkas, tydliggöras. Förbundsstyrelsen publicerar sina motionssvar och andra handlingar på hemsidan senast den 1 mars 2025.
Förbundsstyrelsen diskuterar frågan om vikten av långsiktiga och hållbara förutsättningar för fortsatt elitutveckling, i vidare mening kring behovet av långsiktigt stöd med externa finansiärer i syfte att utveckla elit- och landslagsmiljöer.
Styrelsen fastställde fyra remissvar som redogör för ridsportens behov till Riksidrottsmötet. Ett omfattande arbete där remisserna handlar om, trygg idrott (RF stadgeöversyn), ekonomiska stödsystem, förslag på förändringar av RF stadgar, samt strategier Svensk Idrott 2035 (RF och SISU Idrottsutbildarna).
Riksidrottsförbundet har gått ut med fyra remisser till specialidrottsförbunden att besvara inför Riksidrottsmötet. Svenska Ridsportförbundet har gjort ett omfattande arbete för att besvara remisserna utifrån ridsportens behov och förbundsstyrelsen ställer sig bakom föreslagna remissvar.
Det pågår ett arbete med ständiga förbättringar med att revidera arbetsordningen för den centrala organisationen. Målet är att förtydliga samspelet och uppdragsgivningen i gränssnittet mellan den förtroendevalda och kansliorganisationerna. Arbetet förväntas vara klart till juni 2025.
Förbundsstyrelsens tionde mötet, dec 2024
Innan jul hölls förbundsstyrelsens tionde möte, där man behandlade både verksamhetsplan 2025 och verksamhetsinriktning för 2026-2027.
Styrelsen diskuterade och godkände verksamhetsplanen och budgeten för 2025. Utöver basuppdrag ligger fokus på att bredda medlemsbasen, utvecklingsmiljöer bland annat med inriktning på elitutveckling i linje med Riksidrottsförbundets plan för Elitidrott 2030 samt stärka opinions- och påverkansarbetet.
Diskussioner fördes även om långsiktiga planer med fokus på hållbar utveckling och realistiska mål för medlemsantal och sponsorintäkter.
Styrelsen gjorde även ett antal nomineringar, Jan Andersson till Riksidrottsförbundets och SISU Idrottsutbildarnas gemensamma valberedning, Helena Carlsson till styrelsen för Sveriges Olympiska Kommitté och Helena Ager till Paralympiska Utskottet.
Centrala Ungdomssektionen (CUS) presenterade ett förslag till motion inför Riksidrottsmötet. Motionen, som har tagits fram i samverkan med Svenska Friidrottsförbundet, handlar om att upprätta en ungdomsstyrelse inom Riksidrottsförbundet. Styrelsen uttryckte sitt stöd för förslaget.
Summeringar från förbundsstyrelsens tidigare möten hittas här:
Förbundsstyrelsen | Svenska Ridsportförbundet Länk till annan webbplats.
Publicerad: