Annons
Annons

Planen är klar - Patrik Kittel åker till världscupfinalen i dressyr

Känslan när man precis vunnit hela världscupen! Till tonerna av James Bond dansade Patrik Kittel och Touchdown hem en historisk seger till Sverige i världscupfinalen 2024. Nu är de på G för Fort Worth 2026!

Foto: www.sportfotos-lafrentz.de / Stefan Lafrentz

Trea i västeuropeiska ligan och biljetten var solklar till årets FEI Dressage World Cup Final. Men sommarens VM i Aachen gjorde att det fanns extra pusselbitar att lägga. Nu är allt på plats - det blir resa till Forth Worth i Texas, USA.
– Superkul att allt känns så bra! Världscupfinalen är ju en väldigt fin tävling, säger Patrik Kittel inför finalen 9-12 april.

Han vann FEI Dressage World Cup Final 2024 och ordet världscupfinal klingar mer än bra.

– Jag har alltid varit väldigt förtjust i världscupfinalen. Alla tävlingar har sin charm, men det klart, att ha vunnit världscupfinalen kan ingen ta ifrån en. Det står i historieböckerna för alltid, säger Patrik Kittel.

Men 2026 är inte vilket år som helst. Augusti månads VM i tyska ridsportmetropolen Aachen gör sig ständigt påmint i planeringen för väldigt många världsryttare. Blicken är fäst på att bli uttagen och väl där prestera på sitt max. Patrik Kittel är inget undantag.

Marie flyger med Touchdown och är med i karantän så det blev en bra lösning. Touchdown är också resvan och trygg med flyg.

Världscupfinalen har hela tiden lockat, men en helhet för bästa plan in i utomhussäsongen har varit prioritet. Resväg och karantän har varit två frågor som behövt klarna.

– Nu flyger de från Liege i Belgien, vilket är nära för oss, och därifrån direkt till Forth Worth. Karantän blir på tävlingsplatsen och Marie flyger med Touchdown och är med i karantän så det blev en bra lösning. Touchdown är också resvan och trygg med flyg, säger Patrik Kittel om reseupplägg och hästskötare Marie Johanssons betydelse.

Du och jag kompis! Patrik Kittel och Touchdown är på väg mot världscupfinal och ny chans att skriva ridsporthistoria. 

Foto: www.sportfotos-lafrentz.de / Stefan Lafrentz

Tidsintervallet mellan världscupfinalen och 11 augusti, dressyrens första dag på VM, stämmer också bra.

– Jag tycker det är ganska långt till Aachen ändå. För mig blir det en väldigt bra plan att rida världscupfinalen i Texas, sedan SM och Falsterbo och, om man blir uttagen, sen VM. Intervallen mellan tävlingar ligger väldigt bra så. Det är i alla fall planen nu, säger Patrik Kittel.

Klart att man vill ha en vettig chans att vara med och leka, annars hade jag inte åkt.

Förutsättningarna är genomtänkta och beslutet är taget. Nu är siktet och fokus inställt på toppsport.

– Klart att man vill ha en vettig chans att vara med och leka, annars hade jag inte åkt. Helst pallen, men topp fem som minsta förhoppning tycker jag är en rimlig målsättning. Becky Moody och Jagerbomb tycker jag är den svåraste konkurrenten, men det finns fler. Det är ju alltid bra sport på en världscupfinal, säger Patrik Kittel.

Publicerad:

Aktuellt