Annons
Annons

Marianne Esseen-Söderberg lämnar efter 14 år med ungdomsdressyr

Silverglädje med gänget i childrenlandslaget på EM 2023! Från vänster: landslagsledare Marianne Essen - Söderberg, Meja Kinde Ljungh, Milla Blomqvist, Ronja Kardos och Tilda André Hokfeldt. Svenska Ridsportförbundet  tackar Marianne Essen-Söderberg för 14 år av mycket fint ledarskap.

Foto: FEI/www.sportfotos-lafrentz.de/Stefan Lafrentz

Marianne Esseen-Söderberg har varit landslagsledare i dressyr för children och juniorer i 14 år. Nu ska hon lämna över till Anette Svanberg och summerar tiden med svensk dressyrs framtid.
– Jag är stolt att ha varit en del av den. Jag är så imponerad av ungdomarnas engagemang och kärlek till sina hästar, säger Marianne Esseen-Söderberg.

De 14 åren har varit framgångsrika. Ett lagsilver på EM för children sticker ut. Men det är inte resultaten som är de viktigaste och varmaste minnena.

– Det har varit väldigt mycket glädje och väldigt mycket kärlek. De här ungdomarna är så ambitiösa, de älskar sina hästar och lever med dom. Och föräldrarna som stöttar, coachar och betalar, inte minst. Och Line Ersgård som är samordnare på förbundet har varit helt otrolig i allt runt omkring. Hon är så tillgänglig och har sån ordning. Det är en fantastisk insats som görs för att man ska kunna göra den här resan, säger Marianne Esseen-Söderberg.

Jag tänker mycket och ofta på hur stora möjligheter det finns för svensk dressyr och hur stark grunden som vi står på är.

Stora Enso är grensponsor för svensk dressyr och bidrar med en ovärderlig byggsten för ungdomarnas landslagsverksamhet.

– Jag tänker mycket och ofta på hur stora möjligheter det finns för svensk dressyr och hur stark grunden som vi står på är, säger Marianne Esseen-Söderberg.

Utökat ansvar för Annette Svanberg

Var sak har sin tid och nu ska Marianne Esseen-Söderberg gå vidare och satsa mer tid på att vara dressyrtränare. Anette Svanberg som är landslagsledare för ponny tar nu också över children- och juniorryttare.

– Från hela mitt hjärta lämnar jag med mycket värme över till Anette. Det känns så tryggt och bra och det är en ”win-win” att de här åldrarna hålls ihop, säger Marianne.

Alla åldrar ska vara prioriterade och ha sin kvalitet och det blir spännande att utvidga ledarskapet.

Anette Svanberg tar över från och med 2026 och fortsätter bygga samarbetet med Tina Due Boje som har ansvaret för young rider och U25.

– Jag tycker det ska bli jätteroligt och spännande och ser jättemycket fram emot allt. Den röda tråden är viktig, alla åldrar ska vara prioriterade och ha sin kvalitet och det blir spännande att utvidga ledarskapet till att inkludera alla tre grupperna. Jag tror det finns mycket vinning i att få följa dem i utvecklingen några steg till, säger Anette Svanberg.

Cecilia Kristoffersen har varit förbundstränare i dressyr för ponny i sex år och följer med Anette in i de nya åldersgrupperna.

– Vi har våra egna roller men jobbar mycket ihop. Att vårt samarbete fortsätter uppåt tror jag kommer att bli toppen. Vi ska fortsätta jobba ihop med Tina Due Boje och tränaren Kerstin André som möter våra ekipage när de blir äldre och hitta den bästa samarbetsformen för den här gruppen, säger Anette Svanberg.

Med stort engagemang och genuin passion har hon stöttat och utvecklat våra unga ryttare.

Landslagsledarna för ungdomsryttare tar emot talangerna just i början på resan att representera sitt land och tävla internationellt. Det är ett uppdrag som kräver sin rätta person.

– Jag vill å hela förbundets vägnar rikta ett stort och varmt tack till Marianne för 14 framgångsrika år tillsammans. Med stort engagemang och genuin passion har hon stöttat och utvecklat våra unga ryttare och därigenom varit med och format svensk dressyrs framtid. Vi önskar henne all lycka i det hon tar sig an framöver, säger Johan Fyrberg, generalsekreterare för Svenska Ridsportförbundet.

Publicerad:

Aktuellt