Annons
Annons

Flera svenska framgångar på dressyrsidan i Danmark och Österrike

Caroline Darcourt och Bournonville har 

Foto: Lily Forado

Det blev en framgångsrik tävlingshelg för de svenska dressyrryttarna med starka resultat både i Aalborg, Danmark, och St. Margarethen, Österrike. Mest i blickfånget hamnade Caroline Darcourt som tillsammans med Bournonville tog hem segern i ekipagets kürdebut.
– Han var med mig hela vägen och gjorde sitt absolut bästa, säger Caroline Darcourt.

I danska Aalborg har de svenska pallplatserna flödat både bland seniorer och ungdomar. Under torsdagens trestjärniga Grand Prix säkrade Caroline Darcourt och den 12-åriga valacken Bournonville (äg: Lövsta Stuteri AB) andraplatsen på 69,022 procent, endast slagna av världsettan och hemmaryttaren Cathrine Laudrup-Dufour. I samma klass blev det ytterligare en blågul placering genom Angelica Byström/Brissago som slutade fyra på 64,500 procent.

– Det kändes jättebra! Målet med hela tävlingsvistelsen i Danmark var att ge honom erfarenhet och trygga ritter vilket vi lyckades med. Han var helt med mig och det kändes verkligen som att vi gjorde det tillsammans, säger Caroline Darcourt.

I lördagens trestjärniga Grand Prix blev det kürdebut för Bournonville – och seger direkt! Tillsammans vann ekipaget klassen på 73,285 procent, följt av Angelica Byström/Brissago med sina 69,295 procent.

Jag tror verkligen att det är en häst med framtiden framför sig.

– Han var nog lite trött från de tidigare tävlingsdagarna och det är inte alltid lätt med ett nytt program, men han var med mig hela vägen och gjorde sitt absolut bästa. Vi fick ett omslag i den ökade galoppen men alla svåra delar klarade han utan problem så jag tror verkligen att det är en häst med framtiden framför sig, säger Caroline.

Ungdomarna ville inte vara sämre och det blev flera placeringar i söndagens kürklasser. I den avslutande klassen för young riders blev det dubbelt svenskt på pallen genom en andraplats för Maja Hermansson/Furstenhit på 71,017 procent, före Wilma Bornhager/Rosenstoltz med sina 70,808 procent. Ebba Wallin/Fascinate KR säkrade andraplatsen i juniorküren på 73,333 procent och ponnyekipaget Annie Walfridsson/Dogge Doggelito knep en femteplacering efter en ritt som gav 72,842 procent.

Fullständiga resultat Aalborg Länk till annan webbplats.
Se sändningarna i efterhand Länk till annan webbplats.

Jacob Nörby Sörensen rider en av de femåriga hästarna som tagits ut till unghäst-VM.

Samtidigt levererade Sverige på topp i St. Margarethen, Österrike genom Jacob Nörby Sörensen/Dancing Darling 3 på 67,305 procent i CDI3* Grand Prix vilket räckte till en blågul tredjeplats under fredagen. På lördagen följde ekipaget upp med en andraplats i Grand Prix Special efter en fin ritt på 68,170 procent.

Fullständiga resultat St. Margarethen Länk till annan webbplats.
Se sändningarna i efterhand Länk till annan webbplats.

Publicerad:

Aktuellt