Annons
Annons

Nytt championatsprogram för 4-åriga dressyrhästar

Foto: Louise Dahlström/Falsterbo Horse Show

Alla fyraåringar som gör Falsterbo Horse Show, Breeders Trophy och Jönköping Horse Show under 2025 kommer att visas i samma dressyrprogram. Programmet har tagits fram av Danmark och hade vad Sverige sökte.
– Det är en del i att fortsätta arbetet för en god hästvälfärd att fyraåringar inte visas och ansträngs för mycket, säger Jan-Ove Olsson, medlem i Svenska Ridsportförbundets dressyrdomargrupp.

Det var efter att Svenska Ridsportförbundet hade sammankallat de tre största arrangörerna av 4-årsdressyr som Falsterbo Horse Show kom med ett förslag på ett nytt visningsprogram och medföljande protokoll för de 4-åriga hästarna. Och lösningen blev att samarbeta med Danmark som använt ett nytt program under 2024.

I Danmark har det nya programmet upplevts positivt.
– Enbart positiv feedback under det första året av användning. Det nya programmet har förkortats med cirka tre minuter jämfört med tidigare, med fokus på hästvälfärd, för att ge unga hästar en så bra start på sin tävlingskarriär som möjligt. Vi upplever att både hästar och ryttare har tagit emot programmet på ett mycket bra sätt, säger Dansk Ride Forbund.

Det ska inte vara överdrivet krav på att samla galoppen på en fyraåring.

– Hästarna visas under kortare tid och blir då mindre trötta. Förhållandena mellan gångarterna är också bättre än tidigare; lite mindre trav och lite mer galopp, säger Jan-Ove Olsson om det nya programmet.

Programmet är också utformat med tanke på att fyraåriga hästar inte ska möta för mycket samlande rörelser.

– Det ska inte vara överdrivet krav på att samla galoppen på en fyraåring. Och vi ska inte heller ha för många längningar av travsteget. Här tycker vi att vi hamnat rätt nu, fortsätter Jan-Ove Olsson, medlem i Svenska Ridsportförbundets dressyrdomargrupp.

Det står väldigt högt upp på agendan för hästarnas bästa.

Förutom bedömningsgrupperna skritt, trav, galopp, lösgjordhet och kapacitet för framtiden finns nu också ett sjätte och nytt kriterium som är harmoni. Bedömningsgruppen ”Harmoni” ser både arrangörer och Svenska Ridsportförbundet som en särskilt viktig förändring.

– Det står väldigt högt upp på agendan för hästarnas bästa. Det görs av FEI och det är en viktig del under dressyrdomarkurser inom Svenska Ridsportförbundet. Det har funnits med tidigare också, då det rymts inom lösgjordhet, men det är bra att det lyfts ännu mer och fokuseras på, säger Jan-Ove Olsson.

Det nya championatsprogrammet kommer nu att användas under 2025 och Svenska Ridsportförbundet och Dansk Ride Forbund är mycket glada över samarbetet.

– Vi värdesätter möjligheten att utbyta erfarenheter med närliggande förbund. Det gläder oss att våra insatser för hästvälfärd kan användas i båda länderna och komma fler ekipage till godo än bara de danska, säger Dansk Ride Forbund.

Program och anvisningar:

Championatsprogram för 4-åriga hästar Pdf, 112.2 kB, öppnas i nytt fönster. (2025)
Anvisningar för 4-årsklasser i dressyr Pdf, 78.8 kB, öppnas i nytt fönster. (2025)

Publicerad:

Aktuellt