Annons
Annons

Aktivera och engagera

Ulrike och Lennart pysslar i stallet.

Foto: Lotta Pictures

Kom igång - här finns utgångspunkter, mallar och tips för hur er förening kan stärka och utveckla verksamhet för den växande målgruppen 65+.

För en förening kan målgruppen 65+ vara otroligt värdefull. Det kanske är först som pensionär som tiden finns att engagera sig eller kanske testa något nytt som tidigare inte hunnits med. Målgruppen kan öppna helt nya möjligheter för att utveckla föreningen och skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera medlemmar till ett livslångt intresse inom ridsporten.

Svenska Ridsportförbundet har tagit fram en lathund för att komma igång och mallar för annonsmaterial, länkar finns i rutan. I lathunden finns också tips på hur ni når ut till målgruppen.

Det finns även material och stöd att få för att utveckla verksamhet för målgruppen 65+ från RF-SISU-distrikten Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Kontaktinformation

För frågor om Ridsport 65+, kontakta:
Annica Feltendal, annica.feltendal@ridsport.se

 

Publicerad: