Annons
Annons

Paradressyr

Sofia Domander och Golden Catch Me. Paradressyren i Strömsholm 2019.

Foto: Svenska Ridsportförbundet

2021 Laholms Ryttarförening

Folksam SM Paradressyr Grad 1+2:

1) Sara Åhl Persson, Vansbro Ryttarsällskap, Lord III 133,883
2) Anita Johnson, Laholms Ryttarförening, Currant LA (SWB) 128,929
3) Linneá Harrysson, Ronneby Ryttarförening, Marocko 115,423

Folksam SM Paradressyr Grad 3:

1) Carolin Rutberg, Sorunda Ridklubb, Miragé 140,882
2) Felicia Grimmenhag, Segersta Sportryttare, Ramsay (SWB) 131,373
3) Gustav Stjernberg, Örebro Fältrittklubb, Verle N. 118,726

Folksam SM Paradressyr Grad 5:

1) Lena Malmström, Sösdalaortens L Ryttarförening, Fabulous Fidelie (SWB) 140,912
2) Christina Berg-Overgaard, IM Sportriders RF, Laredo´s Fyrste 134,542
3) Amalia Josbo, Karlskoga Hästsportklubb, Lady Evelin 133,650

2020 Strömsholm

Grade 1+2:

1) Anita Johnsson, Laholms RF, Dear Friend 143,81
2) Linnéa Gunneflo, Spekeröds Ridklubb, Dinahs Duffy 129,39

Grade 3:

1) Carolin Rutberg, Sorunda Ridklubb, Miragé 143,53
2) Felicia Grimmenhag, S Segersta Sportryttare, Tarot E 136,42
3) Gustav Stjernberg, Örebro Fältrittklubb, Verle N 119,95

Grade 4:

1) Louise Etzner Jakobsson, Södra Gotlands Rid o Körklubb, Ramses 136,87
2) Sofia Lundquist, Kungälvs Hästsportklubb, Afford (SWB) 136,55
3) Tilda Schönbeck, Skogslottens RF, Quite Light 128,20

Grade 5:

1) Lena Malmström, Sösdalaortens L RF, Fabulous Fidelie (SWB) 136,94
2) Christina Berg-Overgaard, IM Sportriders RF, Laredo´s Fyrste 136,33
3) Kristina Alderheim, Piteå Rid o Körsällskap 127,11

2019 Strömsholmsdagarna, Strömsholm

Grad 1 och 2

1) Anita Johnsson, Laholms Ryttarförening – Dear Friend 141.2,
2) Linnéa Gunneflo, Spekeröds Ridklubb – Dinahs Duffy (SWB) 133.0,
3) Kerstin Larsson Englund, Strömsholms Ridsportförening – Weltina 120.3

Grad 3:

1) Hanna Murray, Viarps Kör o Ridklubb – El Mazarron 130.4,
2) Gustav Stjernberg, Örebro Fältrittklubb – Verle N. 124.2,
3) Sofia Domander, Örebro Fältrittklubb – Golden Catch Me 116.0

Grad 4:

1) Louise EtznerJakobsson, Hoburgs Ridklubb – Zernard 148.9,
2) Katja Stensson, Föreningen Mantorps Ryttarna – Helena 132.7,
3) Mikaela Eriksson, Uppsala Ponnyklubb – Alladin 124.5

Grad 5:

1) Lena Malmström, Laholms Ryttarförening – Fabulous Fidelie (34) (SWB) 136.9,
2) Christina Berg-Overgaard, IM Sportriders Ryttarförening – Laredo´s Fyrste 136.0,
3) Kristina Alderheim, Piteå Rid & Körsällskap – Banjo 128.7,

2018 Viarps Kör o Ridklubb

Grad I+II

1) Anita Johnsson, Laholms Ryttarförening, Dear Friend
2) Linnéa Gunneflo, Spekeröds Ridklubb, Dinahs Duffy

Grad III

1) Felicia Grimmenhag, Segersta Sportryttare, Fabulus von Nymphenburg
2) Hanna Murray, Viarps Kör o Ridklubb, El Mazarron
3) Sofia Domander, Örebro Fältrittklubb, Golden Catch Me

Grad IV

1) Louise Etzner Jakobsson, Hoburgs Ridklubb, Zernard
2) Mikaela Eriksson, Uppsala Ponnyklubb, Alladin

Grad V

1) Christina Petersson, IM Sportriders Ryttarförening, Laredo's Fyrste
2) Kristina Alderheim, Piteå Rid & Körsällskap, Banjo

2017 Viarps Kör o Ridklubb

Grad 1+Grad 2

1) Anita Johnson, Laholmsortens RF, Dear Friend 142,797 2) Eva Lundqvist, Lunds C RF, Donnergraf 132,529

Grad 3

1) Carolin Rutberg, Sorunda RK, Miragé 138,334 2) Felicia Grimmenhag, Segersta Sportryttare, Tarot E 138,235 3) Hanna Murray, Viarps KoRK, Mogway 124,314 4) AnnHelen Svensson, Kungälvs HSK, Julia 105,882

Grad 4

1) Louise Etzner Jakobsson, Wisby RK, Zernard 144,844 2) Linnea Gunneflo, Spekeröds RK, Dinahs Duffy 111,736

Grad 5

Lena Malmström, Sösdalaortens LRF, Hotdream Que 135,249 2) Kristina Alderheim, Piteå RoKS, Banjo 128,991

Special Olympics Galopptest2

1) Maria Eriksson, Lurbo RK, lånad häst 128,855 2) Hanna Lagerkvist, Enköpings RK, lånad häst 127,604

2016 Lurbo Ridklubb

Grad 1b

Kerstin Larsson Englund, Strömsholms Ridsportförrening, Golden Dream

Grad 2

Carolin Rutberg, Sorunda Ridklubb, Miragé

Grad 3

Gabriella Löf, Hoburgs Ridklubb, Doniro

Grad 4

Christina Petersson, Älmhult Linnebygdens Ridklubb, Laredo's Fyrste

Special Olympics

Maria Eriksson, Enköpings Ridklubb

2014 Örebro Fältrittklubb

Special Olympics

Guld: Maria Eriksson, Enköpings RK, Laikmets/Tiger 129,791
Silver: Cathrin Csore; Örebro FRK, Braveheart/Dorthy 119,493
Brons: Hanna Lagerquist, Enköpings RK, Barcelona/Solino 112,605

Grade Ia + Ib

Guld: Sandra Karlsson, Nyby Torshälla RK, Vogie E. 140,034
Silver: Anita Johnsson, Laholmsortens L RF, Nefertiti 134,783
Brons: Eva Lindström, Kågedalens RF, Nästor 109,711

Grade II

Guld: Carolin Rutberg, Sorunda RK, Miragé 145,543
Silver: Eva Lundqvist, Malmö RK, Donnergraf 122,883
Brons: Gustav Stjernberg, Örebro FRK, Greta 120,233

Grade III

Guld: Gabriella Löf, Hoburgs RK, Doniro 131,780
Silver: Simon Åhlstad, Solna FRK, Piquet 130,348

Grade IV

Guld: Anna Nordin, Dressage Club, Toy Girl 131,230
Silver: Victoria Karlsson, Hogsta Dressyrryttare, Dayton LB 131,191
Brons: Christina Petersson, Älmhult Linnebygdens RF, Lille Daugårds Jacomaja 125,596

2013 Örebro Fältrittklubb

FEI PE Grad 1

Anita Johnsson, Laholmsorten, Nefertiti 71,91%

FEI PE Grad 2

Gustav Stjernberg, Örebro FRK, Greta 61,74%

FEI PE Grad 3

Simon Åhlstad, Solna FK, Piquet 67,88%

FEI PE Grad 4

Viktoria Karlsson, Hogsta DR, Dayton LB 65,96%

2012 Enköpings Ridklubb

SM Special Olympics

1) Maria Eriksson, Enköpings Ridklubb, Cortzi T Hästak/Escort 142,07 2) Otto Larsson, Skånsta Ryttare, Landora av Tortuna/Lady Q 134,16 3) Hanna Lagerquist, Enköpings Ridklubb, Trojkans Melton/Farino 130,61

SM Grade II L

1) Elin Bengtsson, Källetorps Ridsällskap, Camilia/Opal 122,22

SM Grade Ia/II

1) Anita Johnsson, Laholmsortens L RF, Donar 149,6 2) Sofia Domander, Örebro Fältrittklubb, April Surprise 114,59

SM Grade III

1) Simon Åhlstad, Solna Fältrittklubb, Piquet 139,28

SM Grade IV

1) Jenny Christensson, Djursholms Ridklubb, Amfhyr LH 133,52

2011 LUND C RF

Grade IV

1. Jenny Christensson Habaneras

Grade III

1. Simon Åhlstad Riccochet

Grade Ib

1. Kerstin Larsson Englund Cirkus

Grade Ia

1. Anita Johnsson, Laholmsorten, Donar 75,667

2010 Sorunda Ridklubb

FEI PE Grad 3 Team Test/FEI PE Grad 4 Team Test

1. Jenny Christensson, Årsta Runsten, Amphyr LH 137,26 %
2. Simon Åhlstad, Solna FK, Piquet 136,28 %
3. Anna Nordin, Lidingö RF, Gianini 128,57 %

FEI PE Grad 1a och 1b Team Test/FEI PE Grad 2 Team Test

1. Carolin Rutberg, Sorunda RK, Wendel 143,33 %
2. Kerstin Larsson Englund, Strömsholms RSF, Nerine 133,73 %
3. Anita Johnsson, Scoones RK, Parlaments 133,34 %

Special Olympics Trav Test 2 Lånad häst

1. Maria Eriksson, Enköpings RK, Lewi/Faro 127,09 %
2. Otto Larsson, Skånsta Ryttare, Faro/Jet Set 127,08 %
3. Bo Lethonen, Strömsholms RSF, Jet Set/Milan 124,58 %

2009 Lilla Edets Ridklubb

FEI PE Grad 4 Team Test, egen häst

1. Jenny Christensson, Amfhyr LH 66,071%

FEI PE Grad 3 Team Test, egen häst

1. Simon Åhlstad, Piquet 73,462%

FEI PE Grad 2 Team Test, egen häst

1. Caroline Rutberg, Weltini 72,937%
2. Irene Slättengren, Mauritz 70,635%

FEI PE Grad 2 Team Test, lånad häst

1. Elin Bengtsson, Meq/Zappa 53,016%

FEI PE Grad 1a Team Test, egen häst

1. Anita Johnsson, Vainguer 70,294%

FEI PE Grad 1a Team Test, lånad häst

1. Ann Bengtsson, My Lord/Figaro 50,980%

Special Olympics Test #2, lånad häst

1. Otto Larsson, Charlie/Frederik 64,896%

2008 Bollnäs Ridsällskap

Grade III+IV:

1) Lotten Aronsson, Nygård 74,51% 2) Gabriella Löf, Hoburg 71,48 3) Åsa Pers, Falun 70,00

Grade I+II:

1) Carolin Rutberg, Sorunda 74,45 2) Anita Johnsson, Halmstad 74,32 3) Irene Slättengren, Rappestad 70,32

Special Olympics:

1) Maria Eriksson,Enköping 63,55 2) Bo Lehtonen, Strömsholm 60,94 3) Otto Larsson, Skånsta 60,52

2007 Ridklubben Udden

Dressyr Grad 1 Team Test Grad 1B (egen häst)/Dressyr Grad 2 Team Test (egen häst):

1) Irene Slättengren, Rappestad RK, Mauritz 67,85 % 2) Anita Johnsson, Laholmsortens RF, Parlaments 66,0 %
Dressyr grad 3 Team test (egen häst)/Dressyr grad 4 Test 45:

1) Åsa Pers, Falu Ryttarsällskap, Markis 71.98 % 2) Lotten Aronsson, Nygårds RS, Busy Lizzie 71.86 %

Special Olympics/ Lånad häst:

1) Otto Larsson, Skånsta Ryttare 64,31 % 2) Maria Eriksson, Enköpings Ridklubb 63,14 %

Dressyr grad 3 Team Test (lånad häst)/Dressyr grad 4 Test 45 (lånad häst):

1) Simon Åhlstad, Solna FK 61.86 %

2006 FALBYGDENS HSK

Grade I/II L

1. Lena Gewerss

Grade II

1. Irene Slättengren Mauritz
2. Kerstin Larsson Englund Nerine

Grade III L

1. Mats Carlsson

Grade III/IV

1. Åsa Pers Markis
2. Gabriella Löf Marcuse San

Special Olympics

1. Otto Larsson

2005 – Inställt

 

2004 Plönningeryttarna

 

2003 Enköping

Grad 1+2 lånad häst:

1) Elisabet Aardal-Eriksson, Linköping, Capena 63,49%

Grad 3+4 lånad häst:

1) Maria Eriksson, Sala, Carambole 66,28 2) Berit Svensson, Källetorp, Goldweiss 65,44

Grad 3+4 egen häst:

1) Gabriella Löf, Hoburg, MarCusé San 68,72 2) Anna Nordin, Strömsholm, Gianini 66,05

2003 lag-SM

1) Stockholm Lag 2 811
2) Stockholm Lag 1 800
3) Västmanland 793

2002 Lag-SM Alingsås

1. Lag Stockholm 380,0 p (Otto Larsson 95,0 p, Ulla Johnsson 115,0 p, Simon Åhlstad 170,0 p, )
2. Lag Västmanland 364,0 p
3. Lag Skaraborg 333,4 p

2002 Bulycke Ridklubb

Grad 1 + 2

1. Kerstin Larsson-Englund, Samuraj, Strömsholm 60,6 % 327
2. Anita Johnsson, Hugo, Enköpings Ridklubb 56,4 % 254

Grad 3

1. Ida Nilsson, Little Big Man, Matfors Ryttarförening 63,8 % 402
2. Jenny Östlund, Charlotte, Katrineholms Ryttarförening 63,3 % 399
3. Irene Slättengren, Samuraj, Linköpings Ridsällskap 60,5 % 381

Grad 4

1. Ida Landahl, Charlotte, Strömsholms Ridsportförening 62,1 % 447
2. Simon Åhlstad, Little Big Man, Solna Fältrittklubb 60,6 % 436

2001 Lag-SM Alingsås

1 Västmanland (Maria Eriksson, Salaortens Ryttarförening, Caroline Lindberg, Hallsta Ridklubb, Ida Landahl, Strömsholms Ridsportförening)
2 Strömsholm
3 Stockholm
4 Skövde

2000 Styringe Stall

Grade III test 4:

1) Jenny Östlund, Bandit 65,87%
2) Otto Larsson, Gipsy 63,81
3) Irene Slättengren, ImpoNera 63,65

Grade II Test 4:

1) Kerstin Englund, Bijoux 66,67%
2) Ida Gustafsson, Billy 65,74
3) Anita Haraldsson, Bandit 60,67

Grade IV Test 4:

1) Ingrid Odenstad, Gipsy 62,08
2) Helena Hagberg, High Way 60,56
3) Ida Landahl, Barcelona 54,72

1999 Timrå

LB:1

1) Ida Landahl, Strömsholms Ridsportförening, Tarantell 525
2) Simon Ålstad, Solna FRK, Lord 496
3) Ingrid Odenstad, Solna FRK, King George 427

LC:1

1) Ida Nilsson, Timrå HSF, AspeMarin 472
2) Ulla Johnson, Vallentuna RK, Oxytropos 453
3) Jenny Östlund, Katrineholms RF 406

LD:4

1) Ida Gustavsson, Skövde RF, Tarantell 357
2) Eva Granqvist, Timrå HSF, Texas 312
3) A-C J:som Clerhage, Varbergs RK, Marco 299

1998 Älvdalen

Lätt C:1

1. Ida Gustafsson Romeo Skövde RF 503
2. Maria Eriksson Top Gun Salaortens RF 450

Lätt B:1

1. Simon Åhlstad Kampari Solna FRK 542
2. Lillemor Jansson My Surprise Åmål RK 529

Lätt E:4

1. Helena Svensson Kampari Göteborg HA RK 311

Lätt D:4

1. Josefin Dahl Charlston Vallentuna RK 355
2. Sahra Rydh My Surprise Nynäshamn RK 338

1998 Lag-SM Karlskoga

1) Strömsholms Ridsportförening, 1173 poäng (Bo Lethonen-Filur, Kerstin Englund-Caddy, Ida Landahl-Soleil)
2) Timrå Hästsportförening 1158,5
3) Skövde Ryttarförening 1127,2

1997 Alingsås

LE:4

(4 startande)
1) Helena Svensson
2) Cecilia Jörgensen

LD:4

(13 startande)
1) Josefine Dahl
2) Håkan Nord
3) Tove Jansson

LC:1

(7 startande)
1) Kerstin Englund
2) Ida Gustafsson
3) Carolina Nyhlén

LB:1 Lånad häst

(6 startande)
1) Lillemor Jansson
2) Therese Åberg

LB:1 Egen häst

(3 startande)
1) Irene Slättergren

1996 Lag-SM Vallentuna

1) Vallentuna Ridklubb
Martin Jakobsson
Josefin Dahl
Tove Jansson
2) Örebro Fältrittklubb
Therese Olsen
Bertil Andreasson
Björn Nilsson

1996 Timrå

LD:4

1) Ida Gustafsson
2) Tove Jansson
3) Maria Eriksson

LC:1

1) Bente Jensen
2) Anna Näsström

LB:1

1) Simon Åhlstad
2) Lillemor Jansson
3) Ingrid Odenstad

1995 Lidköping

LB:1

1) Simon Åhlstad
2) Lilemor Jansson
3) Mats Carlsson

LC:1

1) Kerstin Englund

LD:4

1) Ida Gustafsson
2) Anna Näsström
3) Jeny Ranfors

LE:4

1) Cecilia Jörgensen
2) Tomas Karlsson

1994 Vallentuna

LB:0 Egna hästar

1)Therese Åberg
2) Ingrid Odenstad
3) Anna Lena Fuxing

LE:4

1) Lars-Peter Johannesson
2) Birgitta Frisén
3) Helene Abrahamsson

LD:4

1) Bo Lehtonen
2) Claes Kårsel
3) Lillemor Jansson

1993 Säffle

LE:4

A1) Sahra Rydh
A2) Tomas Karlsson

LD:4

A2) Ida Landahl
C) Bo Lehtonen

LB:0

Karin Hjalmarsson

LC:3

Frida Lewerth

1992 Kristianstad

LC:3

Mats Carlsson

LB:0 Egen häst

Karin Hjalmarsson

LD:4 A2

Ida Landahl

LD:4 C

Per Karlsson

LB:0

Håkan Munksten

1991 Vingåker

LC:0

A1) Annika Lymar
A2) Lillemor Jansson
B1) Karin Hjalmarsson
C) Tomas Nilsson

LE:2

A1) Anders Ninefors
A2) Cissi Sohlberg
B1) Tomas Karlsson
C) Britta Nilsson

LB:2

Mona-Lis Pettersson

LD:2

A1) Roger Lindgren
A2) Ann-Christine Helgman
C) Bo Lehtonen

1990 Uddevalla

LB:2

Louise Ekström

LC

1) Annika Lymar
2) Lillemor Jansson
B1) Karin Hjalmarsson
C) Tomas Karlsson

LD:2

A2) Tord Hökenström
B1) Cissi Sohlberg
C) Viktoria Hermansson

1989 Vårgårda

LB:2

B2 Mona-Lis Pettersson

LC:0

A1 Sven Holm
A2 Ebba Ullman
B1 Karin Hjalmarsson
B2 Marita Rantanen

LD:2

A1 Sofia Detterman
A2 Tord Hökenström
C Tomas Nilsson

LE:2

A1 Anders Ninefors
A2 Tore Khilkvist
C Bo Lehtnen

1988 Skövde

Klass IX dressyrprogram 1

A2 Tore Khilkvist
C Liv Nyqvist

Klass VII dressyrprogram 3

A2 Lena Nilsson
C Anette Blomqvist

Klass V program 4

A2 Lillemor Jansson
B1 Karin Hjalmarsson
B2 Monika Zachari
C Helena Westerborn

1987 Ågesta

Klass II dressyrprogram 4

A1 Sven Holm
A2 Björn Nilsson
B1 Karin Hjalmarsson
B2 Monika Zachari
C Helena Westerborn

Klass IV dressyrprogram 3

A1 Sofia Detterman
A2 Marita Hagberg
C Anette Blomqvist

Klass VI dressyrprogram 2

A1 Anders Ninefors
A2 Bernt Carlsson
C Gilbert Gustafsson

1986 Ågesta

Klass I Lätt dressyr B2

Louise Ektröm

Klass II program IV

A1Annica Jonsson
A2 Lena Hagman
B1 Karin Hjalmarsson
C Mikael Tärnberg

Klass IV program 1

A1 Marie Fredriksson
A2 Cecilia Sohlberg
B1 Tore Khilqvist

Klass IV program II

A1 Christina Ideborn
A2 Marita Hagberg
C Helena Westerborn

1985 Örebro

Dressyrprogram 1

C Gilbert Gustavsson

Dressyrklass II

C Anette Blomqvist
A2 Bernt Carlsson
A1 Anders Ninefors

Dressyrprogram III

A2 Lena Hagman
C Annette Blomqvist

Dressyrprogram IV

A2 Björn Nilsson

Dressyrprogram VI

A2 Per Frykman

Publicerad: