Fälttävlan
2023 Gärds Ryttarförening
1) Christoffer Forsberg, Gärds Ryttarförening, Con Classic 2 31,8
2) Amanda Staam, Mariestads Ridklubb, Carilda Rose AT 33,3
3) Viktoria Carlerbäck, Borås Fältrittklubb, Freckenham Ted 37,7
2022 Gärds Ryttarförening
1) Amanda Andersson, Hermantorps Kör o Ridklubb, Kokos 31,9
2) Frida Andersén, Hofors Ridsällskap, Box Compris 32,3
3) Henrik Adnervik, Dagstorpsortens Ryttarförening, Zam F 35,6
2021 Gärds Ryttarförening
1) Anna Nilsson, Tågarpsortens Ryttarförening, Candy Girl 31,1
2) Aminda Ingulfson, Flyinge Ryttarförening, Joystick 33,8
3) Jonna Britse, Hermanstorp Kör o Ridklubb, Quattrino 34,4
2020 Segersjö
1) Ebba Adnervik, Dagstorpsortens Ryttarförening, Chippieh 30,9 straffpoäng
2) Anna Nilsson, Tågarpsortens Ryttarförening, Candy Girl 31,4
3) Christoffer Forsberg, Tidaholmsbygdens Hästklubb, Hippo´s Sapporo 33,1
2019 Segersjö
1) Henrik Adnervik, Dagtorpsortens Ryttarförening, Empero 37,1
2) Aminda Ingulfson, Flyinge Ryttarförening, Hot Cup vh 43,4
3) Jonna Britse, Hermanstorp Kör o Ridklubb, Quattrino 45,7
2018 Strömsholmsdagarna, Strömsholm
1) Johan Lundin, Livdragonernas Ridsportförening/K1, Mind Me, 34,7 straff
2) William Nilson Fryer, Strömsholms Ridsportförening, La Liga, 38,9 straff
3) Karolina Stenfeldt, Sotenäs Fältrittklubb, Fred Astaire, 40,0 straff
2017 Segersjö
1) Anna Nilsson, Candy Girl 51,6 straffpoäng
2) Viktoria Carlerbäck, Zlatan B 52,6
3) Anna Bredberg, Easy to Love 57,8
2016 Hovdala Horse Trials
1) Victoria Carlerbäck, Borås, Zlatan B 58,4 straffpoäng
2) Sandra Gustafsson, Hermanstorp, Kaminskij 58,8
3) Niklas Lindbäck, Flyinge, Cendrillon 60,8
2015 Flyinge, PRO Eventing
1) Sandra Gustafsson, Hermanstorps KoRK 44,8
2) Viktoria Carlerbäck, Borås FK, Volt af Källstorp 48,8
3) Louise Svensson Jähde, Tågarpsortens RF, Wieloch´s Utah Sun 49,4
2014 Flyinge, PRO Eventing
1) Viktoria Carlerbäck, Borås FRK, Volt af Källstorp 52,0
2) Katrin Norling, Mantorpsryttarna, Zarina Cora 59,3
3) Hannes Melin, Henriksdals RF, Gaston KLG 60,4
2013 Eketorp Eventing
1) Sara Algotsson Ostholt, RK Udden, Reality, 52,2 straffpoäng
2) Frida Andersén, Hofors RS, Herta, 53,4
3) Anna Hassö, Gärds RF, Clover, 56,7
2012 Baldersnäs
1) Viktoria Carlerbäck, Borås FRK, Volt af Källstorp 62,4
2) Anna Hasö, Gärds RF, Clover 63,0
3) Frida Andersén, Hofors RS, Herta 66,8
2011 Ribersborg, Malmö
1) Niklas Lindbäck/Mister Pooh 46,70
2) Malin Petersen/Sofarsogodd 64,00
3) Ludwig Svennesrstål/King Bob 69,00
2010 Ribersborg, Malmö
1) Niklas Lindbäck, Sverige, Mister Pooh 48,0
2) Katrin Norling, Mantorp, Pandora Emm 55,6
3) Malin Larsson, Tyskland, Piccadilly Z
2009 Segersjö
1) Niklas Lindbäck, Flyinge, Louisiana 73,9 straffpoäng
2) Anna Nilsson, Dagstorpsorten, Luron 83,0
3) Jennifer Åkerman, Falkenbergsorten, Little Italien 85,5
2008 Strömsholm
1) Christoffer Forsberg, Tidaholmsbygden, Piece of Hope 57,4
2) Viktoria Carlerbäck, Borås FRK, SGT Pepper 72,0
3) Emelie Westin, Gotlands L RF, Overlord 80,4
4) Christoffer Forsberg, Tidaholmsbygden, Grafman 81,2
5) Ida sandin, Mantorp, Oxford 92,4
6) Anneli Persson, Dagstorpsorten, Lupin 95,5
2007 Segersjö
1) Sara Algotsson, RK Udden, Robin des Bois 54,3
2) Katrin Norling, Mantorp, Pandora Emm 67,8
3) Christoffer Forsberg, Tidaholm, Piece of Hope 77,5
4) Hannes Melin, Alingsås 86,1
5) Viktoria Carlerbäck, Borås, Ballys Geronimo 90,7
2006 Halmstad, RK Styringe Stall
1. Anna Hassö, Gärlds, Son of a Bitch 47,3
2. Linda Algotsson, RK Udde, My Fair Lady49,7
3. Piia Pantsu, Flyinge, Karuso 50,9
4. Tobias grönberg, Flyinge, Amaretto 4,6
5. Tobias Grönberg, Flyinge, Theodor 65,7
6. Viktoria Carlerbäck, Borås, Onyx 69,4
2005 Strömsholm
1. Linda Algotsson, Ridklubben Udden, Stand By Me, 44,6
2. Piia Pantsu, Flyinge Hästsportförnineg, Karuso, 48,4
3. Viktoria Carlerbäck, Borås Fältrittklubb, Ballys Geronimo, 48,4
4. Johan Lundin, Ridklubben Styringe Stall, Major Tom, 70,5
5. Viktoria Carlerbäck, Borås Fältrittklubb, Onyx, 72,8
6. Katrin Norling, Mantorpsryttarna, Pandora Emm ,76,3
2004 Valla Ponnyklubb, Föreningen för fälttävlan i Östergötland
1) Katrin Norling, Mantorp, Cacao af Tollstad, 72,4
2) Karolina Stemfeldt, Tanumshede, Sedges Midnight Charmer, 83,0
3) Astrid Antonsson, Mantorp, Casey, 83,0
2003 Segersjö
1) Linda Algotsson, Kalmar, Fair Dobbin 47,6
2) Sofia Andler, Sydslätten, Really Famous 54,6
3) Katrin Norling, Mantorp, Cacao af Tollstad 60,2
4) Anna Öhlund, Gävle, Caligula 76,8
5) Johan Lundin, Styringe, Major Tom 80,4
6) Viktoria Tevell, Mantorp, Montage 87,4
2002 Baldersnäs
1) Anna Hassö, Frosta, Son of a Bitch 60,6
2) Piia Pantsu, Stävie, Ypäja Karuso 64,4
3) Katrin Norling, Mantorp, Beatrice af Tollstad 71,6
4) Johan Lundin, Styringe, Major Tom, 76,6
5) Magnus Gällerdal, Åkerbo, Keymaster, 83,4
6) Anna Öhlund, Gävle, Caligula, 98,0
2001 Segersjö
1) Linda Algotsson, Kalmar, My Fair Lady 54,0
2) Linda Algotsson, Kalmar, Fair Dobbin 54,6
3) Piia Pantsu, Stävie, SW Uppercut 60,0
4) Katrin Norling, Mantorp, Beatrice af Tollstad 60,2
5) Niklas Lidbäck, Kristianstad, Tablette 64,6
6) Magnus Gällerdal, Åkerbo, Keymaster 69,8
2000 Duseborg
1. Paula Törnqvist-SAS Monaghan 51,4 straffp
2. Magnus Gällerdal-Music Man 61,2
3. Katrin Norling-Beatrice af Tollstad 70,4
4. Jonas Hugosson-Corall 70,8
5. Tobias Grönberg-Amaretto 74,4
6. Peder Fredricson-Cocoteau 77,6
1999 Vinslöv
1. Linda Algotsson- Stand By Me -48,0
2. Peder Fredricson- Fearless Phil -53,4
3. Anna Nilsson- Azzaro Z -56,2
4. Sofia Andler- Amaretto - 57,4
5. Anna Hassö- Son of a Bitch -62,2
6. Ellen Brunes- Don Pedro -65,2
1998 Tiarp, Halmstad
1. Sara Algotsson-Robin des Bois 52,40 straffpoäng
2. Jonas Hugosson-Corall 52,80
3. Linda Algotsson-Stand By Me 53,00
4. Linda Algotsson-Lafayett 55,40
5. Tobias Grönberg-Proo Feed 60,60
6. Sivert Jonsson-Jumping Jet Pack 64,80
1997 Duseborg
1. Regina Lamprecht-Flash 55,65 straffpoäng
2. Paula Törnqvist-Monaghan 56,25
3. Sivert Jonsson-Jumping Jet Pack 60,85
4. Sara Algotsson-Robin des Bois 61.60
5. Jenny Lindberg-Emma 65,00
6. Magnus Österlund-Master Mind 67,8
1996 Mellerud
1. Sara Algotsson-Robin des Bois 67,20 straffpoäng
2. Magnus Österlund-Robin 68,95
3. Anna Wessman-Galloways 69,80
4. Anna Nilsson-Nova 72,00
5. Anne Persson-Figaro 77,00
6. Michael Petersson-Ulster Chieftain 77,20
1995 Tranemo
1. Regina Lamprecht-Flash 65,80 straffpoäng
2. Linda Algotsson-Lafayett 66,40
3. Anna Wessman-Galloways 68,00
4. Staffan Lidbeck-Bernhardino 68,70
5. Jenny Lindberg-Emma 70,20
6. Viktoria Carlerbäck-Kansas 72,80
1994 Duseborg och Mantorp, Linköping
24 startande, 1-dags Svår
1. Ulf Johansson-Cyklon 37,15
2. Michael Petersson-Early Puritan -47,2
3. Jenny Lindberg-Emma 48,2
4. Michael Petersson-AGRIAS King Edward -62,4
5. Regina Lamprecht-Flash 63,8
6. Jenny Hultbom-La Femme 66,4
1993 Bollerup
29 startande, 1-dags Svår
1. Michael Petersson-AGRIAS King Edward -33,6
2. Staffan Lidbeck-Bernhardino -41,8
3. Ted Velander-Lakej -45,6
4. Regina Lamprecht-Flash -45,8
5. Jonas Hugosson-Cashim -46,6
6. Anna Nilsson-High Beam -46,8
1992 Flyinge, Revingehed
42 startande, 1-dags medelsvår
1. Hans Delling-Stubin x -61,60
2. Erling Johansson-Ayla -67,20
3. Regina Lamprecht-Flash -70,00
4. Jenny Hultbom-La Femme -71,60
5. Christian Persson-Morning Phantasy x -71,80
6. Jaqueline Rundström-Surprice -76,40
1991 Halmstad
40 startande, 1-dags medelsvår
1. Jan Jönsson-Dioms Desdemona -55,8
2. Jenny Hultbom-La Femme -59,6
3. Ted Velander-Lakej -60,2
4. Ingela Persson-Viktor -61,3
5. Gunilla Fredriksson-King for Ever -62,8
6. Ulla Olsson-Kapten Zoom -63,6
1990 Snogeholm
20 startande, 3-dagars medelsvår
1. Anna Nilsson-Croydon -55,0
2. Lars Christensson-Nordsjö Scird -60,6
3. Ted Velander-Lakej -61,8
4. Jenny Hultbom-La Femme -61,8
5. Lotta Wallin-Lafayett -69,0
1989 Bollnäs-Ljusdal
15 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Agneta Nilsson-Santana -73,6
2. Ulf Johansson-Cyklon -77,8
3. Agneta Nilsson-Lubin -83,4
1988 Gärds
19 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Lars Christensson-Drusilla -57,8
2. Ingela Persson-Viktor -63,2
3. Jan Jönsson-Gerry -72,8
1987 Halmstad
3 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Michael Petersson-Magnum Bonum 66,2
2. Jan Jönsson-Isolde 68,4
3. Ulla Olsson-Kapten Zoom 84,55
1986 Rancho
38 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Michael Petersson-Magnum Bonum 64,6
2. Bo Österlund-Trixi 67,4
3. Gunilla Krüger-Fredriksson-Ari 67,4
1985 Alingsås
12 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Sven-Åke Lindberg-Dry Martini 44,8
2. Lars Christensson-Gould Friend 53,0
3. Leona Nilsson-Premiere 60,2
1984 Skövde och Tidaholm
19 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Sven Ingvarsson-Doledo -119,4
2. Jan Jönsson-Nebraska 627 -129,0
3. Leona Nilsson-Premiere -137,4
1983 Halmstad
15 startande, 3-dagars Medelsvår
1. Nils Olov Barkander-Robbin -52,0
2. Sven Ingvarsson-Shangri La -55,8
3. Ulla Olsson-Panache -59,7
1982 Falsterbo
27 startande 3-dagars Svår, ingick i Falsterbo Waterfront CCA
1. Sven Ingvarsson-Doledo -62,20
2. Michael Petersson-King Edward-84,0
3. Christian Persson-Joel -85,60
1981 Rancho, Malmö
28 startande - Medelsvår 3-dagars
1. Svenåke Lindberg-Val Mark xx -70,6
2. Sven Ingvarsson-Watergate II -76,2
3. Michael Petersson-Sir Edward -78,4
1980 Hässleholm
20 startande, Medelsvår
1. Maj-Christin Ehnberg-Franz Isac -53,15 p
2. Ragnar Bengtsson-Lady Moon -69,9
3. Christian Persson-Vagond -70,55
1979 Strömsholm
15 startande
1. Kristian Albertsen-Kaster
2. Bo Österlund.Klatz
3. Peter Strandberg-Ursano
1978 Skövde
17 startande
1. Jonas Hugosson-Colombey
2. Jonas Hugosson-Dragero
3. Per Hjertén-Kilroy
1977 Mantorp
17 startande
1. Jan Jönsson-The Noble Man
2. Sven-Åke Lindberg-Rick xx
3. Jeanette Ullsten-Sofie
1976 Tidaholm
18 startande
1. Tomas Nilsén-Ambassadeur
2. Kristian Albertsen-Kaster
3. Jan Jönsson-The Noble Man
1975 Mantorp
20 startande
1. Tore Persson-Gillie the Willie
2. Michael Petersson-Woxien
3. Per Hansson-Pacemaker
1974 Beddinge
6 startande
1. Marianne Hermann-Pascal I
2. Göran Bengtsson-Iller
3. Per Hansson-Pacemaker
1973 Gävle
9 startande
1. Göran Eliasson-Hurry
2. Gert Bergström-Athos
3. Göran Bengtsson-Iller
1972 Beddinge
7 startande
1. Curt Nilsson-Deirana xx
2. Jan Jönsson-Sarajevo
3. Göran Eliasson-Hurry
1971 Eksjö
15 startande
1. Nils-Olov Barkander-Pegasus
2. Göran Bengtsson-Iller
3. Harald Arvidsson-Kansas
1970 Skövde
9 startande
1. Jan Jönsson-Sarajevo
2. Bengt Sandahl-Damigo
3. Kurt Nilsson-Charlie
1969 Vetlanda
6 startande
1. Jan Jönsson-Sarajevo
2. Ragnar Gustafsson-Ytter
3. Sven-Åke Lindberg-Beiram
1968 Umeå
4 startande
1. Jan Jönsson-Sarajevo
2. Ragnar Gustafsson-Ytter
3. Raiie Håkansson-Manon
1967 Gävle
12 startande
1. Olle Barkander-Pegasus
2. Göte Bylund-L'Argent
3. Lennart Jarvén-Remus
1966 Skövde
10 startande
1. Göte Bylund-L'Argent
2. Sture Karlsson-Cora
3. Ragnar Gustafsson-Piga
1965 Gävle
10 startande
1. Göte Bylund-L'Argent
2. Dennis Holmberg-Varvara
3. Olle Barkander-Taxi
1964 Strömsholm
9 startande
1. Ingemar Rindestad-Schah
2. Stig Lindbäck-Fiffi xx
3. Jan Krahlmark-Chess
1963 Ystad
11 startande
1. Olle Barkander-Taxi
2. Olle Barkander-Dan
3. Jan Krahlmark-Chess
1962 Malmö MCR
12 startande
1. Stig Lindbäck-Joker IV xx
2. Caroline Asker-Fairita
3. Caroline Asker-Sir Herold
1961 Karlstad
15 startande
1. Stig Lindbäck-Joker IV xx
2. Olle Barkander-Dan
3. Ingemar Olsson-Eloge
1960 Strömsholm
16 startande
1. Ewert Olausson-Love
2. Olle Barkander-Emir
3. Göte Bylund-Toky
1959 Skövde
10 startande
1. Ewert Oalusson-Tom Raid
2. Anders Lindgren-Maraton xx
3. Folke Frölén-XLNT
1958 Strömsholm
5 startande
1. Ewert Olausson-Iron
2. Olle Barkander-Partik
3. Anders Lindgren-Mayflower xx
1957 Skövde
9 startande
1. Ewert Olausson-Iron
2. Jonas Lindgren-Eldorado
3. Bi Asker-Fairita
1956 Falun
9 startande
1. Petrus Kastenman-Illuster
2. Olle Barkander-Patrik
3. E Pettersson-Tom Raid
1955 Skövde
14 startande
1. Folke Frölén-Fyr xx
2. Petrus Kastenman-Illuster
3. G Ulfsparre-Flight
1954 Boden
8 startande
1. Hans von Blixen-Finecke-Jubal
2. G Ulfsparre-Flight
3. B Österlund-Saab
1953 Malmö
6 startande
1. Johan Asker-Jan
2. G Hjertstedt-Big Boy´
3. S Cegrell-Matador
1952 Karlstad
9 startande
1. Hans von Blixen Finecke-Jubal
2. Olle Stahre-Komet
3. Folke Frölén-Jaloux
1951 Eksjö
1. Olle Stahre, Komet
2. Ch G:son Uggla-Zenith
3. Folke Frölén-Jaloux
Publicerad: