Mästerskapsdebutanter tar plats i ungdoms-EM i working equitation
%20Fanny%20Forssen%20Herdeiro.jpg)
Foto: Lionheart Photo & Film
I helgen väntar ungdoms-EM i working equitation i Les Herbiers, Frankrike. Sverige representeras av Alma Syberfeldt, Vera Wiman och Fanny Forssén som alla deltar individuellt.
Mästerskapet avgörs i västra Frankrike och samtliga svenska ryttare ingår i utmanartruppen för ungdomar. Nu tar de klivet upp på internationell mästerskapsnivå.
Alma Syberfeldt/Globo D'Sernadinha rider juniorklassen, medan Vera Wiman/Indigo och Fanny Forssén/Herdeiro deltar i klassen för young rider. Trots att Sverige inte skickar ett lag finns gott om förhoppningar för fina individuella prestationer. Inför det stundande mästerskapet har den svenska EM-truppen lagt stor vikt vid dressyrarbetet som visat på fin utveckling hos alla ekipage.
– Alla är debutanter i sammanhanget, men har gjort väldigt bra ifrån sig under säsongen. De gjorde internationell debut i München i våras och hävdade sig väl, säger landslagsledare Kajsa Ekedahl och fortsätter:
– Jag förväntar mig såklart bra och stadiga resultat, men fokus ligger framför allt på att känna in den internationella atmosfären i Les Herbiers och ha roligt. Det kommer att bli mycket se och lär för de svenska ryttarna, men de har goda förutsättningar att ligga högt.

Foto: Roland Thunholm
Vera Wiman och Indigo har gjort ett imponerande genrep inför mästerskapet genom att vinna andra raka SM-guldet i working equitation för juniorer och young rider i Älmhult tidigare i år. Ekipaget sticker ut som det enda i startfältet som inte rider med stångbett.
– Indigo är hopphäst från början och har alltid gått bättre på novabett. De är stabila i alla tre moment och rider väldigt snyggt och prydligt, säger Kajsa Ekedahl.
Fanny Forssén och lusitanovalacken Herdeiro kommer senast från en vinst i Vikbolandets tvåmomentstävling på medelsvår nivå. Ekipaget har visat stor utveckling under det senaste året och har nu tagit sig hela vägen till EM-debut.
– Fanny debuterade den här nivån i våras och har särskilt höjt sig i dressyren under våren. De har gjort ett väldigt bra jobb på så kort tid.

Foto: STOIB Photography
Junioren Alma Syberfeldt är dressyrryttare från början, men har etablerat sig i WE med framgång. Utöver WE-tävlingar rider hon och Globo D'Sernadinha dessutom medelsvår dressyr.
– Alma är yngst i den svenska EM-truppen och satsar helhjärtat. Egentligen börjar hon i första klass på gymnasiet den här veckan, men EM går före, säger Kajsa Ekedahl.
Så gick det senast
EM i working equitation arrangeras vartannat år som senior-EM och vartannat år som ungdoms-EM. 2023 slutade den då 17-åriga Sara Nissling i Ponte de Lima, Portugal på en fin 8:e plats. Vid tidpunkten ställdes juniorer och young riders mot varandra, i år delas mästerskapet upp i respektive ålderskategori. Idag tillhör Sara Nissling seniorernas spetstrupp efter fina framgångar i internationell masterclass.
– Har man startat på den nivån som ungdomsryttare får man inte längre delta i ungdoms-EM vilket är anledningen till att Sara inte kommer till start i årets mästerskap. Men hon hävdar sig mycket väl i seniortruppen trots sin unga ålder, säger Kajsa Ekedahl.
Sveriges ekipage till start
Alma Syberfeldt
Född: 2009, hemort: Skövde, klubb: Grevagårdens Ryttarförening
Häst: Globo D'Sernadinha (valack född 2011, e. Baccarat ue. Boneco II, äg: Alma Syberfeldt)
Vera Wiman
Född: 2005, hemort: Romakloster, klubb: Suderbys Ridklubb
Häst: Indigo (valack född 2008, e. C-Indoctro II ue. Caletto I, äg: Linda Rämström)
Fanny Forssén
Född: 2004, hemort: Saltsjö-Boo, klubb: Uppsala Ponnyklubb
Häst: Herdeiro (valack född 2011, e. Aramis, ue. Tamariz, äg: Sara Mazur)
Tidsprogram
Onsdag 20 augusti
19.00 Presentation av lagen
Torsdag 21 augusti
08.00-12.15 Dressyr junior
12.30 Prisutdelning dressyr junior
14-19.30 Dressyr young rider
20.15 Prisutdelning dressyr young rider
Fredag 22 augusti
08.00-12.15 Teknik junior
12.30 Prisutdelning teknik junior
14.30-20.00 Teknik young rider
20.15 Prisutdelning teknik young rider
Lördag 23 augusti
08.30-10.45 Speed junior
11.00 Prisutdelning speed junior
13.00-15.15 Speed young rider
15.45 Prisutdelning speed young rider
16.30 Prisutdelning totalvinnare av EM för juniorer och young rider, följt av prisutdelning för juniorlag
Söndag 24 augusti
14.30 Prisutdelning för young riderlag
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Arrangören sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: