Brons till Clint Fiskbaek på ungdoms-EM i voltige

Clint Fiskbaek slog till på bronsmedalj i sitt första individuella mästerskap när juniorernas EM avgjordes. Foto: DigiShots.
I franska Le Mans pågår just nu ett stort europeiskt mästerskap i flera grenar. Voltige för unga voltigörer är en av programpunkterna och där slog junioren Clint Fiskbaek till på en bronsmedalj i lördagens juniorfinal. – Det var olidligt jämnt, säger landslagsledare Pernilla Sjöstrand om vägen till medalj.
Clint Fiskbaek, som tidigare i voltigekarriären varit med och skördat framgångar med det svenska laget, gjorde i veckan sitt första individuella mästerskap där det blev succé direkt. Voltigören åker nämligen hem med en bronsmedalj i bagaget när mästerskapets tre rundor för juniorer summerades på lördagen.
– Inför den sista rundan så var det jättetight mellan de som låg mellan andraplats och fjärdeplats. Så det var olidligt jämnt men han gjorde en jättefin sista runda, säger landslagsledare Pernilla Sjöstrand som är på plats i ett varmt Le Mans.
Linförare var Daniela Fiskbaek och fina hästpoäng hjälpte Clint att klättra i resultatlistan trots att EM utgjorde mästerskapsdebut för Halmtofte Evolution. Guldet gick till Lukas Heitmann från Tyskland medan Henry Frischmuth, även han är från Tyskland, avslutade på silverplats.
Voltigens mästerskap fortsätter imorgon med final för young vaulters där Nora Sandberg Müller deltar. Även Nora har vittring på medalj och ligger just nu på tredje plats efter att ha varit bäst av alla i den tekniska küren och slagit poängrekord.
– Det ligger inom räckhåll men det är små marginaler däruppe i toppen och det är mycket med häst och voltigör som ska klaffa, säger Pernilla Sjöstrand om medaljchanserna.
I Le Mans pågår även ponny-EM i flera grenar, där Sverige tidigare i veckan tog brons i dressyrens lagklass Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Publicerad: