Världsryttaren klar - nu tävlar Thomas Ryan för Sverige

Thomas Ryan är född irländare och har representerat Irland i nationshoppning. Men från och med nu tävlar han för Sverige och blir ett nytt starkt kort för förbundskapten Henrik Ankarcrona att spela.
– Jag är otroligt glad. För mig är han en potentiell mästerskapsryttare, säger Henrik Ankarcrona.
Thomas Ryans kopplingar till Sverige är starka och går långt tillbaka i tiden. Han har bott här sedan 2019 och han är gift med svenska toppryttaren Erica Swartz-Ryan som han driver verksamheten tillsammans med. Thomas Ryan har också stabila och långsiktiga samarbeten med svenska hästägare.
– Detta är det bästa jag kunde göra. Det är något jag haft med mig i tankarna i flera år. Nu kan jag bli ännu mer involverad i svensk hoppsport, säger Thomas Ryan.
– Det är en ryttare som vi känner väl och han är väl förankrad i Sverige sedan ett bra tag tillbaka. Det är en stark ryttare som har visat under lång tid att han kan prestera. Jag är också väldigt glad att det finns stabila svenska hästägare där samarbetet fungerar väldigt bra, säger Henrik Ankarcrona.
När jag fick mitt svenska pass kändes detta rätt, även om det var ett stort beslut.
Thomas Ryan har flera hästar på femstjärnig nivå och redan nu tävlar han individuellt under svensk flagg.
– När jag fick mitt svenska pass kändes detta rätt, även om det var ett stort beslut. Jag bor och lever i Sverige och har inte bott på Irland på över 20 år. Mina hästägare och samarbetet med dem är självklart otroligt viktigt och jag är glad att jag kan göra livet lite lättare för dem nu, att inte deras hästar ska tävla för Irland, säger Thomas Ryan.
Sverige behöver fler ryttare som kan klättra på rankingen och alla som presterar är välkomna i ett svenskt lag.
7 juni 2024 var senaste gången han red Nations Cup för Irland och 24 månader efter det är han enligt reglerna tillgänglig för landslagsuppdrag för en ny nation.
– Det ska bli väldigt spännande att följa honom och hästarna. Som ryttare har han alla kvaliteter för mästerskap. Sverige behöver fler ryttare som kan klättra på rankingen och alla som presterar är välkomna i ett svenskt lag. Vi har haft en dialog kring detta under lång tid och det känns riktigt bra att det är på plats nu, säger Henrik Ankarcrona.
– Henrik och jag har pratat mycket under de senaste två åren och det har verkligen gjort mig bekväm i det här beslutet, säger Thomas Ryan, ny svensk världsryttare.
Publicerad: