Annons
Annons

Petronella Andersson gjorde det igen - vann Mechelen GP

En drottningduo av rang! Petronella Andersson och Odina van Klapscheut tog en härlig seger på GHS 2024! Nu slog de till i en ny toppklass i Lyon.

Hon vann Grand Prix vid världscuptävlingarna i Mechelen, Belgien 2023 och sent på måndagskvällen slog Petronella Andersson till igen. Segermarginalen i år var 47 hundradelar efter en fenomenal omhoppning tillsammans med Odina van Klapscheut.
- Jättehärligt! Om jag inte är i Sverige så är detta hemmaplan så det betyder mycket, säger Petronella Andersson.

Petronella Andersson är bosatt i Belgien sedan många år tillbaka och är en av toppryttarna på belgiska tävlings- och försäljningsstallet Stephex Stables. Tyska Daniel Deusser, hennes kollega på Stephex Stables, la upp ribban högt. När sedan Robert Murphy pressade tiden med tre hundradelar fanns det nog några som trodde att segern skulle gå till den unge britten. Men Petronella Andersson hade definitivt en annan tanke, hon visste vem hon hade med sig in på banan.

– Odina är en väldigt snabb häst och det absolut bästa brukar vara att bara hålla min plan. Jag kollar på en eller två ryttare och sedan gör jag min grej, säger Peteronella Andersson.

Och rundan satt där den skulle. Hon gjorde en briljant omhoppning tillsammans med Odina van Klapscheut (äg: Dhg Stables B.V&Stephex Stables) som hoppade strålande. Med världsfemman och hemmaryttaren Gilles Thomas som omhoppningens sista ryttare var pressen på ända hela vägen genom avgörandet men till slut var segern ohotad.

Man kan inte klaga på formen just nu i alla fall.

Cassina Z var segerhästen 2023 och nu alltså Odina van Klapscheut. Två vinster på tre år med två olika hästar är ett lysande facit för Petronella Andersson på tävlingarna som traditionsenligt avslutar årets femstjärniga tävlingar på europeisk mark. Måndagens seger var också ett nytt starkt formbesked. I månadsskiftet oktober/november vann Petronella och Odina prestigefulla Equita Masters Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. i samband med världscuptävlingarna i Lyon och nu följer de alltså upp framgången med en GP-seger av stark kaliber.

– Man kan inte klaga på formen just nu i alla fall. Under resans gång lär man sig hela tiden nya grejor och nu har vi hittat var gränsen går mellan när man kan pusha lite och när man måste backa lite. Man lär sig hela tiden hur man vill matcha och där vet jag mer exakt nu, säger Petronella Andersson.

Opaline var sexa igår och känns också jättefin. Jag bestämde mig ganska sent men så här långt var det ett bra val.

 

På tisdagen rids världscupklassen med start 15.00 och där rider Petronella Andersson Opaline de W&S med startnummer fyra.

– Opaline var sexa igår och känns också jättefin. Odina har haft ett kortare tävlingsuppehåll sedan SIHS och Opaline tävlade förra helgen så jag gjorde valet att Odina gick GP i stället. Jag bestämde mig ganska sent men så här långt var det ett bra val, säger Petronella Andersson.

Och det är mer svenskt i världscupklassen. Marcus Westergren världscupdebuterar Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och rider Airco de L Esprit Z med startnummer 11. Klassen sänds på SVT1/SVT Play Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och på FEI-tv/ClipMyHorse Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Fullständig resultatlista Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Publicerad:

Aktuellt