Jenny Glebenius vinner Folksam SM i fälttävlan 2026

Förra året blev det silver – i år blev det guld för Jenny Glebenius/Canela på Folksam Svenskt Mästerskap i fälttävlan under Strömsholmsdagarna.
– Canela är helt fantastisk, hon gör allt för mig, säger Jenny Glebenius efter tävlingen.
De är ekipaget som har gjort en alldeles speciell karriär inom fälttävlan. Från att aldrig ha tävlat grenen förut har Jenny tagit sin Canela från unghästklasser till internationell 4* klass. De har dessutom gjort det utan att någonsin ha fått ett hinderfel i terrängen.
I årets SM var klassen höjd en nivå, från 3* till internationell 4*, men det stoppade inte det här ekipaget. Men stabil dressyr, felfri hoppning och så en terrängrunda som var överlägset snabbast i hela startfältet bara 3 sekunder över tiden tog de hem sin första guldmedalj på ett mästerskap.
– Jag tänker aldrig att jag ska gå för segern, utan går alltid in för att göra en bra runda och ha kul. Det har funkat hittills, säger Jenny efter tävlingen.
Trots ödmjukheten på banan finns höga mål, som innefattar internationella mästerskap.
– Vi vill försöka ta oss till EM nästa år och sen är såklart OS en stor dröm, säger Jenny.
Jenny Glebenius är tidigare ATG Talang och det var hon inte ensam om på pallen, även bronsmedaljören Aminda Ingulfsson har varit en del av programmet. Canela är en tidigare deltagare i projektet Unga fälttävlanstalanger och inte heller där var hon den enda på pallen, både Katrin Norlings silverhäst Zixten af Tollstad och Amindas Carsino har också varit en del av programmet.
– Det är så roligt att se att den här satsningen, som har till syfte att fånga upp talangfulla unga hästar, ger resultat, säger förbundskapten Fredrik Bergendorff.
Medaljer Folksam SM fälttävlan 2026
1. Jenny Glebenius/Canela, 39.7 straff
2. Katrin Norling/Zixten af Tollstad, 43.0 straff
3. Aminda Ingulfsson/Carsino, 57.5 straff
Publicerad: