Annons
Annons

Guldjubel på hemmaplan – Växjö Distansryttaresällskap svenska lagmästare i distansritt

Foto: Tims.Foto

Växjö Distansryttaresällskap tog hem segern i Folksam Lag-SM i distansritt 2025 på hemmaplan under den prestigefulla Agunnarydsritten.
– Målsättningen var att få en medalj, det var hela laget verkligen ute efter, säger lagledare Sara Henriksson efter segern.

För fjärde året i rad gick den så kallade Agunnarydsritten av stapeln och i år avgjordes även Folksam Lag-SM i den fyrstjärniga tävlingen. Med starka individuella prestationer stod hemmaklubben Växjö Distansryttaresällskap som svenska lagmästare efter 85 krävande kilometer i småländsk terräng.

Varje lag utgjordes av tre till fyra ryttare där de tre snabbaste ekipagen i respektive lag räknades in i lagresultatet. Arrangörsklubben var ute efter seger på hemmaplan och lyckdes de hålla ihop det hela vägen till ett lagguld. Silvret gick till Anklams Distansryttarsällskap och Föreningen Värmlands Distansryttare tog hand om tredjeplatsen.

– Det betyder jättemycket att vinna guld, inte minst för laget men också för själva klubben som arrangerat mästerskapet. Målsättningen var att få en medalj, det var hela laget verkligen ute efter. Jag hade en tanke om att det skulle gå bra om alla följde sin egen plan och red efter vad som kändes rätt och det gick ju fantastiskt bra, säger Sara Henriksson, lagledare för Växjö Distansryttaresällskap.

Foto: Tims.Foto

Växjö Distansryttaresällskap imponerade med sin jämnhet och hade tre ryttare topp fem i mål vilket säkrade ett stabilt guldresultat. Det vinnande hemmalaget bestod av Frida Wanér/Fer Sibari, Lisa Jörnehag/Neros Expo, Anna-Karin Bedouret/Prince Dodo och Elin Eknäs/Woo Boo Doo. De två sistnämnda ryttarna debuterade som lagryttare i distansrittens SM och levererade direkt.

– Att rida på hemmaplan innebär både mer press, men självklart väldigt mycket stöd från folk på tävlingsplatsen. Alla ekipage i laget fick till harmoniska ritter samtidigt som våra hästar var väldigt pigga och fräscha in i mål, säger Sara Henriksson.

Resultat Folksam Lag-SM i distansritt 2025

  1. Växjö Distansryttaresällskap (Elin Eknäs/Woo Boo Doo, Frida Wanér/Fer Sibari, Anna-Karin Bedouret/Prince Dodo, Lisa Jörnehag/Neros Expo, lagledare: Sara Henriksson), 16:20:51
  2. Anklams Distansryttarsällskap, 18:03:01
  3. Föreningen Värmlands Distansryttare, 40:39:15

Fullständigt resultat Länk till annan webbplats.
Se Equisports sändning i efterhand Länk till annan webbplats.

Stolt sponsor av svensk ridsport

Publicerad:

Aktuellt