Annons
Annons

Bergåkra fick igång publiken och avancerade på pallen i Lövsta Future Challenge

Foto: Roland Thunholm

Cecilia Bergåkra och SWB-stoet My Friend klättrade en placering och tog hand om andraplatsen i U25-küren under GHS. I den avslutande uppridningen charmade hon publiken i Scandinavium med enhandsfattning.
– Det var värt det, säger Cecilia Bergåkra.

Genom Lövsta Future Challenge International U25-tour får unga dressyrryttare chansen att tävla på de internationella världscuparenorna, däribland under Gothenburg Horse Show.

Torsdagens vinnare Sara Aagaard Hyrm och familjeägda Atterupgaards Cooper tog hem segern i Scandinavium förra året. Det var ett rutinerat ekipage som red in på banan under fredagen och gjorde en träffsäker ritt utan missar. Det syntes att danskan var här för att försvara fjolårets vinst och när klassen var slut stod det klart att 24-åringen återupprepat sin seger med 73.840 procent.

– Det kändes så kul att vinna i år igen! Lövsta Future Challenge är en bra möjlighet för unga ryttare och jag är väldigt tacksam över att få rida med världscupryttare, säger Sara Aagaard Hyrm som tränar mot Aachen härnäst.

Det var värt det idag.

Cecilia Bergåkra/My Friend var trea i den inledande Grand Prix och utlovade en powerkür under intervjun med SvRF. Och vilken stämning det blev! Varje moment gjordes stadigt till tonerna av Zara Larsson och Lana Del Rey. Cecilia avslutade ritten med att rida upp på medellinjen med enhandsfattning och gestikulerade till publiken att klappa i takt till musiken. Publiken gav snabbt gensvar och fick arenan att bubbla i programmets sista del. Ritten landade på 70.590 procent och nytt personbästa för ekipaget i internationell kür, trots avdrag för handrörelsen.

– Det var en bra lärdom att man inte får peppa igång publiken och nu vet jag om det inför framtiden. Men det var värt det idag, säger Cecilia Bergåkra.

Det var efter att lillasyster Emilia Bergåkra ridit My Friend under childrenåren som systrarna bytte hästar och Cecilia blev ihopparad med sin nya kompanjon.

– Maya är en fantastisk häst med mycket humor och som verkligen lever upp till sitt namn My Friend, säger Cecilia Bergåkra.

Nederländska Quinty Vossers tog hand om tredjeplatsen med 70.300 procent. De svenska ryttarna Siri Ehrnroot och Evelina Söderström blev femma respektive sjua i klassen.

Resultat LFC Dressage International Tour U25 Grand Prix Kür GHS 2025:

1) Sara Aagaard Hyrm/Atterupgaards Cooper, Danmark, 73.840 procent
2) Cecilia Bergåkra/My Friend, Sverige, 70.590 procent
3) Quinty Vossers/Inferno, Nederländerna, 70.3000 procent

Fullständig resultatlista Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Se klassen i GHS Live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Publicerad:

Aktuellt