Årets Ungdomssektion & Årets Ungdomsledare 2022

ungdomar engagerade i ridsporten

FOTO: DUS

Årets Ungdomssektion 2022: Skultorps Ryttarsällskaps US

Årets Ungdomsledare 2022: Felicia Bordi - Trollhättans FRK

Motivering Årets Ungdomssektion - Skultorps RS:

Ett brinnande engagemang för föreningens alla barn och unga. Kreativa och outtröttliga i sitt arbete. Skapar roligt och meningsfulla aktiviteter där alla inkluderas och får vara delaktiga i syfte att skapa gemenskap och främja ett fortsatt intresse med hästen i centrum.

Årligt återkommande aktiviteter för föreningens barn och unga. Har stort fokus på delaktighet och att skapa goda relationer. Noga med att anpassa alla aktiviteter så att alla har möjlighet att vara med, visar ett stort socialt engagemang som bygger på gemenskap och inkludering. Är goda förebilder som både unga och i förhållandet till hästen och ridsporten.

Motivering Årets Ungdomsledare - Felicia Bordi (Trollhättans FRK):

Alltid glad och positiv. Alltid hjälpsam och kan motivera barnen/ungdomarna, pushar och ger förutsättningar utifrån individen.

Ordförande i ungdomssektionen, håller i stallfritids där hon är mycket omtyckt. Engagerad i olika aktiviteter för och med ungdomar och på föreningen.
Noga med hästarnas välmående och får alla att känna sig välkomna till stallet och på aktiviteter.

 

Stort Grattis önskar vi dessa fantastiska ungdomar!

Publicerad: