Distriktsmästerskap

FOTO: Tingsryds Rid- och Körklubb

Distriktsmästerskapet i dressyr arrangeras vanligen i augusti eller september av en förening i Småland. Mästare koras i samtliga ponnykategorier och för ungdomar och seniorer på häst.

DM i dressyr och paradressyr 2024

2024 års DM i dressyr och paradressyr arrangeras av Växjöortens Fältrittklubb den 28-30 juni.

2024 års DM i dressyr och paradressyr avgjordes hos Växjöortens Fältrittklubb 29-30 juni. Mästare korades i ponnykategorierna, för ungdomar och seniorer på häst och i paradressyr.

DM för kategori B reds i LB:1, för kategori C och D i Lagtävlansprogram för ponnyallsvenskan, för ungdomar i LA:3, för seniorer i MSV B:4 och för pararyttare i Grand Prix Test A.

Kategori B

GULD: Tyra Bertilsson - Pennymore Isadora, Åkerbo Hästklubb
SILVER: Linnea Björnberg - Bolt, Lammhults Ridklubb
BRONS: Alice Hugosson - Mosshults Saffron, Ekenässjöns Hästsportklubb

Årets B-ponnymedaljörer.

Kategori C

GULD: Inez Martinsson - Excellent Swingfly, Lenhovda Hästsportklubb
SILVER: Wilma Elmner - Mollehusens Aronwyn, Grankärrs Gränsryttare
BRONS: Emilia Johansson - Silverskuggan, Åkerbo Hästklubb

Medaljörerna i kategori C.

Kategori D

GULD: Tiara Rochel - Joelsbo Curious, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Felicia Loftby - Wexland Marksman, Gislaved-Anderstorps Ridklubb
BRONS: Ebba Salomonsson - Savoy, Grankärrs Gränsryttare

Medaljörerna i kategori D.

Para Grad 5

GULD: Camilla Christensen - Østergårdens Deleight, Jönköpings Fältrittklubb
SILVER: Christina Berg-Overgaard - Laredo´s Fyrste, Jönköpings Fältrittklubb

Para Grad 3

GULD: Tilda Gunnarsson - Calibro, Värnamobygdens Ryttarförening

Årets paramedaljörer.

Häst - Ungdom

GULD: Svante Lindh - G-Star, Hultsfredsbygdens Ridklubb
SILVER: Ella Gustavsson - Melissa TH, Grankärrs Gränsryttare
BRONS: Inez Valfridsson - Kralia, Jönköpings Fältrittklubb

Årets ungdomsmedaljörer.

Häst - Senior

GULD: Rebecka Englund - Bracine CML, Grönskogs Sportryttarklubb
SILVER: Emma Erlandsson - Salome, Värnamobygdens Ryttarförening
BRONS: Agneta Bertilsson - Kluzar, Växjöortens Fältrittklubb

Seniormedaljörerna.

Stort grattis!

Tack till Växjöortens Fältrittklubb för en välarrangerat mästerskap och till Agria, Outstanding Stables och Börjes Häst för fina priser och deltagarrosetter.

DM i dressyr 2023

2023 års DM i dressyr och paradressyr arrangerades av Jönköpings Fältrittklubb den 5-6 augusti. Mästare korades i samtliga ponnykategorier, för ungdomar och seniorer på häst och för första gången i paradressyr.

DM för kategori B reds i LB:1, för kategori C och D i Lagtävlansprogram för ponnyallsvenskan, för ungdomar i LA:3, för seniorer i MSV B:4 och för pararyttare i Grand Prix Test A.

Kategori B

GULD: Erla Argus - Speed Metall, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Märta Ekeblad - Tristan, Tranås Ridklubb

Medaljörerna i kategori B.

Kategori C

GULD: Erla Argus - Thistledown Jazzman, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Inez Martinsson - Excellent Swingfly, Lenhovda Hästsportklubb
BRONS: Wilma Elmner - Mollehusens Aronwyn, Grankärrs Gränsryttare

Medaljörerna i kategori C.

Kategori D

GULD: Ebba Salomonsson - Savoy, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Ella Gustavsson - Ragnarps Glory Days, Grankärrs Gränsryttare
BRONS: Lea Landin - Vlagberg´s Carway, Grankärrs Gränsryttare

Ebba Salomonsson tog guld i kategori D.

Medaljörerna i kategori D.

Para

GULD: Christina Berg-Overgaard - Kiwi, Ljungby Ridklubb
SILVER: Tilda Gunnarsson - Calibro, Värnamobygdens Ryttarförening

Smålands första distriktsmästare i paradressyr.

Häst - Ungdom

GULD: Stina Sundqvist - Le Tigre, Växjöortens Fältrittklubb
SILVER: Malwa Ingesson - Martini, Vaggeryd- Skillingaryds Ridklubb
BRONS: Tindra Thorsson - Olga, Wetterbygdens Hästsportklubb

Årets ungdomsmedaljörer.

Häst - Senior

GULD: Kelly Nilsson - Preferenzia, Vetlandaortens Ryttarförening
SILVER: Alice Runosson - Don Amalfi, Växjöortens Fältrittklubb
BRONS: Kristina Berggren Fur - Quasistellar, Jönköpings Fältrittklubb

Kelly Nilsson tog hand om seniorernas guldmedalj.

DM i dressyr 2022

2022 års DM i dressyr för ponny och häst arrangerades hos Jönköpings Fältrittklubb den 24 juli. DM för kategori B reds i LB:1, för kategori C och D i Lagtävlansprogram för ponnyallsvenskan, för juniorer/Young Riders i LA:3 och LA:3 och för seniorer i MSV B:4.

Kategori B

GULD: Siri Kvarnstrand - DJ Ariel, Ekenässjöns Hästsportklubb
SILVER: Erla Argus - Speed Metall, Lammhults Ridklubb
BRONS: Theodore Gunnarsson
- Kallistalodge Rosalie, Lammhults Ridklubb

Medaljörerna i kategori B.

Kategori C

GULD: Kajsa Lönn - Oksana, Grankärs Gränsryttare
SILVER: Ottilia Jönsson - Well Done, Vetlandaortens Ryttarförening
BRONS: Smilla Gothammar - Dimmans Aurums, Jönköpings Fältrittklubb

Kajsa Lönn tog guld i kategori C.

Kategori D

GULD: Ella Gustavsson - Ragnarps Glory Days, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Ebba Gustavsson-Piel - Susie Sue, Vissmålens Ridklubb
BRONS: Frida Karlsson - Shannon View Gus, Wetterbygdens Hästsportklubb

Ella Gustavsson tog hand om guldet i kategori D.

Häst - Young Rider

GULD: Lovis Lönn - Fulavska Fortuna, Grankärrs Gränsryttare
SILVER: Saga Hansson - Go High, Jönköpings Fältrittklubb
BRONS: Hedda Ekelund - Lejonhjärta, Jönköpings Fältrittklubb

Guld- och silvermedaljörerna för YR.

Häst - Senior

GULD: Helena Svensson - Helga, Norrvidinge Ryttarsällskap
SILVER: Maja Ahlin Hjort - Flash On, Vissmålens Ridklubb

Helena Svensson tog guld i senior-DM.

DM i dressyr 2021

2021 års distriktsmästerskap i dressyr för ponny och häst arrangerades hos Ljungby Ridklubb 14-15 augusti. DM för kategori B reds i två LB:1-klasser, för kategori C och D i LA:1 och Lagtävlansprogram för ponnyallsvenskan, för Young Riders i LB:3 och LA:3 och för seniorer i MSV B:2 och MSV B:4.

Kategori B

GULD: Isabella Gullner - Highlander, Lammhults Ridklubb
SILVER: Svea Persson
- Bränningens Stina, Tranås Ridklubb
BRONS: Lea Landin - Ängvaktarns Odette, Vissmålens Ridklubb

Medaljörerna i kategori B.

Kategori C

GULD: Inez Martinsson - Excellent Swingfly, Lenhovda Hästsportklubb
SILVER: Nicole Landin - Rock´n Roll, Vetlandaortens Ryttarförening

Kategori D

GULD: Tilda Allansson - Arda´s Sprinter, Nybro Ridklubb
SILVER: Nikita Rochel - Joelsbo Curious, Vetlandaortens Ryttarförening
BRONS: Ronja Nilsson - Sörbys Jasmine, Kalmarbygdens Fältrittklubb

Medaljörerna i kategori C och D.

Häst - Young Rider

GULD: Ellen Skogström - Car Dior, Lammhults Ridklubb
SILVER: Lovis Lönn - Fulavska Fortuna, Grankärrs Gränsryttare

YR-medaljörerna.

Häst - Senior

GULD: Stephanie Wretmo - Saga N, Bankeryds Ridklubb
SILVER: Maria Jungerstam - Zoego, Ostkustens Dressyrryttare
BRONS: Emma Argus - Niels PJ, Lammhults Ridklubb

Seniormedaljörerna.

Publicerad: