Angelica Augustsson dubbelt topplacerad under fin blågul tävlingshelg

Svenska hopp- dressyr- och fälttävlansryttare var i farten under den gångna helgen. Samtliga tre discipliner tog sig upp på pallen. Angelica Augustsson Zanotelli, Tinne Vilhelmson Silfvén och Sofia Sjöborg var tre av de svenska toppryttarna som levererade.
Angelica Augustsson Zanotelli var i belgiska Opglabbeek på Sentower Park och tog två mycket meriterande andraplatser tillsammans med Tipperary. De slutade tvåa i trestjärnig 1,50-GP efter regerande världscupfinalvinnarna Julien Epaillard/Donatello D’Auge. De slutade också tvåa i kvalet till Grand Prix som var en 1,50-hoppning med omhoppning. I båda klasserna var Angelica och Tipperary dubbelt felfria och näst snabbast i omhoppning.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
I Valencia, Spanien gjorde Hannah Åkerblom/Codec en finfin 3* GP på 1,55-höjd. De var dubbelt felfria och slutade fyra. Klassen vanns dubbelt av Luxemburgs världsryttare Victor Bettendorf.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Foto: Lily Forado
Tinne Vilhelmson Silfvén gjorde 4* dressyr i Wellington, Florida USA tillsammans med Hyatt. De slutade tvåa i Grand Prix med procenten 71.544. Ekipaget vann sedan Grand Prix kür med procenten 78.000.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
På finsk mark i Helsingfors reds fler svenska dressyrframgångar hem, här i trestjärnig klass. Mads Hendeliowitz och Autograf Q vann både Grand Prix och Grand Prix kür. Sofia Möller och Flawless slutade tvåa respektive trea i samma klasser.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
I Helsingfors reds också Longines FEI Jumping World Cup.
Läs mer om det HÄR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Foto: Stefan Lafrentz
I Montelibretti, Italien gjorde Sofia Sjöborg en tidig premiär för fälttävlanssäsongen 2026. EM-hästen Gouvalent slutade tvåa i CCI4*-S med bland annat en felfri terräng på hinder. I samma klass var OS-, VM- och EM-hästen Bryjalmoga vh Marienshof Z mycket glädjande tillbaka på tävlingsbanan efter en lång rehabilitering på grund av sjukdom. Resultatmässigt har det 15-åriga stoet haft långt bättre tävlingar, men energi och tävlingsglädje tycktes det finnas gott om på första tävlingen sedan OS i Paris 2024. Ekipaget slutade femma i klassen. Nästa steg för Sofia och mästerskapshästen blir VM-kval i CCI4*-L om två veckor. Klassen i helgen vanns av Kento Nagura/Vinci de la Vigne.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: