Ny avgift för FEI-registrering när FEI lanserar digitalt hästpass
%20LLN_Ocala_day3_054A5069.jpg)
Från och med årsskiftet inför det internationella ridsportförbundet FEI ett digitalt hästpass under namnet Equipass. I samband med lanseringen av Equipass höjer FEI sin internationella registreringsavgift för häst och ryttare.
Under FEI General Assembly 2025 togs flera beslut inom det internationella regelverket. Ett av dem berör införandet av digitala hästpass som gäller från och med januari 2026. Det nya systemet ska samla och hantera viktig information om hästar registrerade hos FEI – som identitet, ägar- och ryttardata, medicinska uppgifter, vaccinationer och reserelaterade dokument. Syftet är att stärka hästvälfärden, förbättra biosäkerheten och underlätta den internationella rörligheten för tävlingshästar.
Mer information om införandet av Equipass hittar du HÄR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
I samband med lanseringen av Equipass har FEI beslutat att höja avgiften för FEI-registrering av häst och ryttare till 55 schweiziska franc (CHF) vardera från och med den 1 januari 2026. Tidigare låg priserna på 25 (häst) respektive 10 (ryttare) schweiziska franc. Förändringen gäller globalt och beslutas av FEI, inte Svenska Ridsportförbundet.
För svenska ryttare och hästägare innebär förändringen främst att registreringsavgiften till FEI justeras och att administrationen av hästdata successivt övergår till digital form.
Se uppdaterade svenska priser för FEI-registrering HÄR
Införandet av de digitala hästpassen sker stegvis. Den första fasen av Equipass planeras att tas i bruk den 26 januari 2026. Fas två genomförs i slutet av 2027 eller i början av 2028 och förväntas utvidga de digitala hästpassen på nationell nivå med integration av intresserade nationella förbund. Den sista fasen fortsätter sedan att öppna systemet för intresserade stamböcker och andra aktörer under kommande år.
Läs mer om FEI:s årsmöte 2025 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: