Annons
Annons

Med anledning av feber hos svenska tävlingshästar i Riesenbeck

Feber har upptäckts hos svenska hästar som tävlar i tyska Riesenbeck.
- Ett fåtal svenska hästar har fått feber, en av dem står på klinik för behandling, säger Svenska Ridsportförbundets förbundsveterinär Peter Kallings.

De svenska hästar som är kvar i Riesenbeck står isolerade och de hästar som åkt hem har isolerats på hemmaplan. Övriga som varit med på tävlingsplatsen har fått rådet att mäta tempen flera gånger om dagen och iaktta tre veckors-regeln.

- Vi håller kontakt med FEI och följer hur det hela utvecklar sig. Vi upplever att ryttarna har tagit ansvar och kommer att följa upp sina hästar med det som situationen kräver, med daglig tempning och isolering, säger Peter Kallings.

FEI har nyligen har gått ut med varningar om att EHV-1 sprider sig och att det från Frankrike rapporteras om pågående EHV-1 utbrott med totalt 10 dödsfall. Symtomen består huvudsakligen av feber och luftvägsproblem. Hittills är inga svenska hästar konstaterats ha EHV-1.

EHV-1 - Vad gäller?

Vid feber eller andra symptom alternativt påvisad smitta vid provtagning, till exempel EHV-1, ska Internationella ridsportförbundets, FEIs, bestämmelser om temperaturkontroll, provtagning samt karantän och isolering följas på plats.

Vid hemkomst till Sverige gäller som vanligt 3-veckorsregeln enligt den så kallade Hästägarförsäkran, det vill säga att häst under de senaste tre veckorna före tävlingens början inte visat några tecken på smittsam sjukdom och att häst under de senaste tre veckorna före tävlingens början inte vistats i stall där smittsam sjukdom förekommit, inte heller i stall där misstanke om sådan sjukdom förekommit – se Hästägarförsäkran | Svenska Ridsportförbundet Länk till annan webbplats..

Rekommenderas att ställa hemkommande häst avskilt från övriga hästar (karantän) under 2-3 veckor. Fortsätt att kontrollera temperaturen 2 gånger dagligen även efter hemkomst. 

Övrig information om smittsamma sjukdomar här; Smittinfo | Svenska Ridsportförbundet Länk till annan webbplats. samt om EHV-1 på SVAs hemsida;  Virusabort (EHV-1) hos häst - SVA Länk till annan webbplats. och på FEIs hemsida Annex 1 - EHV-1 Factsheet_1.pdf Länk till annan webbplats.

Publicerad:

Aktuellt