Annons
Annons

Viktig svensk laghelg: ”Stora mål för året”

Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson och Douglas Lindelöw rider Longines EEF Series i Uggerhalne Danmark kommande helg medan Henrik Ankarcrona är på plats för Nations Cup i Rom. På bilden är kvartetten på EM 2021.

Foto: Petter Arvidsson/Bildbyrån

Kval i Longines EEF Series i danska Uggerhalne/Ålborg och femstjärnig Nations Cup vid italienska Piazza di Sienna, Rom. Två fina lagklasser avgörs i helgen med starka blågula lag på plats.
– Det är absolut en viktig helg, säger Ann-Catrin ”Ancan” Carlsson, assisterande förbundskapten som är på plats i Uggerhalne.

Sverige har ridit två omgångar av Longines EEF Series 2023 men helgens omgång i Uggerhalne, utanför Ålborg i Danmark är första tillfället som räknas som kval för Sverige och där man får tillgodoräkna sig poäng.

– Vi vill ju till final i Longines EEF Series. Då måste vi först ta oss till semifinal och då måste vi så klart prestera i kvalen, säger ”Ancan”.

Vi fajtas med taggade lag och många har ju sina bästa ryttare med. Det kommer att krävas att vi är skärpta över två rundor.

Tidsprogram fredag

Lagklassen i Danmark avgörs fredagen 26 maj, med start 15.00.

Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
ClipMyHorse sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Läs mer här om Longines EEF Series Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Lagklassen i Rom rids fredagen 26 maj, med start 14:30. Rolex GP rids söndagen 28 maj.

Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
H&C sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Svensk laguppställning i Danmark

1) Erika Lickhammer-Van Helmond med Hesjedal NL (äg: Lulav Group LLC)
2) Rolf-Göran Bengtsson med Zuccero (äg: Holsteiner Verband Hengsthaltungs GmbH)
3) Douglas Lindelöw med Charlie´s Way (äg: Stall Fulltofta)
4) Peder Fredricson med Vroom de la Pomme (äg: Geert Baertsoen)

Samtliga ryttare har också fler hästar på plats för kringklasser. U25-ryttare och beredd att hoppa in i laget om det blir aktuellt är Ottillia Lundgren med Comeonconrad (äg: Ottillia Lundgren).

– Ett spännande och formstarkt lag. Erfarna ryttare med fina och intressanta hästar. Vi fajtas med taggade lag och många har ju sina bästa ryttare med så det kommer att krävas att vi är skärpta över två rundor, säger ”Ancan”.

Är det nervöst?
– När klassen väl börjar så är det en anspänning så klart, och det ska det ju vara så att alla är på tå.

Henrik von Eckermann ingår i truppen för Nations Cup i Rom  tillsammans med Iliana.

Foto: Emma Wallskog/BiIdbyrån

Samtidigt som Sverige rider om poäng i Longines EEF Series avgörs både Nations Cup och en av årets största GP-hoppningar vid de högklassiga och femstjärniga tävlingarna Piazza di Sienna i Rom.

Ett väldigt starkt gäng. Vi hoppas på viktiga svar på båda ställena.

Svensk laguppställning i Rom

1) Jens Fredricson med Markan Cosmopolit (äg: Interbreed AB och Strömsholms Markanteri)
2) Angelica Augustsson Zanotelli
med Kalinka van de Nachtegaele (äg: Jennifer Carmichael och Malin Sköld Invest AB)
3) Wilma Hellström med Cicci BJN (äg: WH Sporthorses)
4) Henrik von Eckermann med Iliana (äg: Dufour Stables AG)

Dessutom är Evelina Tovek på plats med Azaria Dinero (äg: Susanne Tovek) och Cortina 212 (äg: GT Elite Scandinavia AB).

– Ett väldigt starkt gäng, säger ”Ancan”

Hur skulle du beskriva den här helgen för svensk del?
– Vi har två mål med lagen i år och det är att gå till final i EEF och höstens EM i Milano, den här helgen är viktig för båda. Poäng på spel i Uggerhalne och femstjärnig Nations Cup i Rom på EM-underlaget gräs. Vi hoppas på viktiga svar på båda ställena, säger assisterande förbundskapten Ann-Catrin ”Ancan” Carlsson.

Nations Cup i Rom ingår inte i någon serie utan är en fristående Nations Cup precis som den vid tävligarna i Aachen och på Spruce Meadows.

Publicerad:

Aktuellt