Rekordmånga svenskar på plats i Europas största reiningtävling

Reining är ridsportgrenen som sätter kommunikationen mellan häst och ryttare på prov. Just nu pågår NRHA European Derby i franska Lyon med tio svenska ryttare på plats.
– Att ha ett så stort antal svenskar här är fantastiskt, säger Johan Svensson.
Parallellt med världscupen i hoppning Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. avgörs NRHA European Derby i Lyon, Frankrike, den 29 oktober till 2 november. Det är Europas mest prestigefyllda tävling inom reining och förutom ärofyllda pallplatser står även en biljett till finalen i Las Vegas på spel. I finalen samlas världens 15 bästa reiningryttare och gör upp om en prissumma på en miljon dollar.
En av dem som finns på plats i Lyon är förbundskapten Johan Svensson, en av Sveriges mest rutinerade reiningryttare och tränare. Han har tävlat internationellt i sporten i över 20 år och beskriver reining som ”den ultimata kommunikationen mellan häst och ryttare”.
– Reining har sitt ursprung i det amerikanska boskapsarbetet med häst, men har utvecklats till en gren inom ridsporten som bara växer och växer och där kommunikationen är A och O. Vi rider med en hand och lös tygel, så hästen måste förstå och lita på sin ryttare fullt ut, säger Johan Svensson.
Europa är ikapp, nästan förbi USA
Reining är starkt förankrat i den amerikanska hästkulturen, men Europa har de senaste åren tagit stora kliv framåt.
– Förr var USA ensamma på den absoluta toppnivån, men idag håller Europa minst lika hög klass. Inom reining finns inga EM och VM på samma sätt som i resten av ridsporten, men den här tävlingen i Lyon kan liknas vid någon typ av motsvarighet till ett Europamästerskap. Den som vinner här är ofta med och slåss i toppen även i Las Vegas, säger Johan.

Årets svenska reiningtrupp i Lyon är större än någonsin med tio ryttare på plats, från ungdomsryttare till äldre och mer erfarna ryttare.
– Jag har tävlat mycket i Europa under de senaste 20 åren och ofta varit själv. Att ha ett så stort antal svenskar här är fantastiskt! Sverige är ett så himla bra hästland och gör sig väl i övriga grenar med tanke på hur litet land vi är, säger Johan Svensson och fortsätter:
– Vi har många ryttare som tar sig ner hit och är konkurrenskraftiga med en bra spridning och det känns jättebra. Vi har börjat komma in i andra generationens reningryttare. Ryttarna både skaffar och föder upp bättre hästar och kvalitén är bättre än någonsin.
Familjetävling på internationell scen
För Johan Svensson blir tävlingen extra speciell. På plats finns även sonen Oliver Svensson, som efter studenten i somras flyttade till Italien för att arbeta som assisterande tränare.
– Vi står boxgrannar här i Lyon och det är väldigt fint att vi får dela den här upplevelsen. Vi kommer att tävla mot varandra och målet är förstås att vi båda tar oss till final. Det vore fantastiskt att se många svenska flaggor där, säger Johan.
Johan Svensson startar med samma hästar som han tog varsitt NM-guld med i Danmark tidigare i år. Det var det första nordiska mästerskapet som arrangerats inom reining.

Den svenska framgången märks redan tidigt i veckan. Ungdomsryttaren Alicia Levander har rest hela vägen från Piteå till östra Frankrike. Trots den långa resan har hon redan kvalat in till final med hästen Shinersvoodoojunior efter en andraplats med 213 poäng i kvalklassen.
Det är Piteåryttarens första internationella tävling i Europa och nu finns goda chanser inför den avgörande finalen.
Om NRHA European Derby
NRHA (National Reining Horse Association) European Derby avgörs 29 oktober-2 november i franska Lyon och samlar Europas bästa reiningryttare med hästar mellan 5 och 8 år. Tävlingen rids i flera klasser som delas upp i "Non Pro" och "Open" mellan Level 1 till Level 4 beroende på professionell nivå. Den övre delen av resultatlistan kvalificeras till final där de bästa ekipagen i tävlingens högsta klass rider om en biljett till den stora finalen "The Run For A Million" i Las Vegas, Nevada, USA nästa år.
Tidsprogram
Onsdag 29 oktober
Kval Non Pro Level 1-4
Torsdag 30 oktober
Kval Open Level 1-4
Fredag 31 oktober
Final Non Pro Level 1-4
Lördag 1 november
Final Open Level 1-4
Svenskt deltagande i NRHA European Derby:
- Maria Eliasson
- Oskar Eriksson
- Tony Joakim Ferm
- Arfwid Grytfors
- Anders Josefsson
- Felix Larsson
- Alicia Levander
- Johan Svensson
- Oliver Svensson
- Roy Van Der Hoeven
Arrangörens hemsida Länk till annan webbplats.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Play2ride sänder live Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Läs mer om reining Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: