Stor dag för reining när tävlingsryttare fick chansen i nya tävlingsformen
Under den gångna helgen arrangerade Sanden Ryttarsällskap och Salaortens Ryttarförening reining från klassen Lätt D upp till Lätt A. Tävlingen var ett steg mot en växande ridsportgren.
– Helt plötsligt finns det gräsrotsnivå! Tävlingen var oerhört positiv ur så många positiv, säger reiningprofilen Lotta Wisén, från Sanden Ryttarsällskap.
Det var andra gången någonsin en reiningtävling arrangerades inom Svenska Ridsportförbundet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Båda arrangörsklubbarna nöjda med arbetet.
– Så kul att få se något nytt! Vi arrangerade en dressyrtävling och tyckte det var ett bra tillfälle att fortsätta dagen med de här klasserna. Det blev verkligen jättetrevligt, säger Marianne Thyberg från Salaortens Ryttarförening.
– Att få göra en reiningtävling under svenska Ridsportförbundet betyder väldigt mycket. Jag är så glad så det är inte klokt. Och att arrangera tillsammans är ju supersmart. Det är roligare, man delar kunskap och det fantastiskt att mötas i det, säger Lotta Wisén.
Det var många förstagångstävlare som fick chansen att komma ut.
Man arrangerade klasserna Lätt D, Lätt C, Lätt B och Lätt A; de fyra lägsta klasserna inom reining. Tävlingen var en instegstävling på nollstjärnig (0*) nivå. Tävlingsformen infördes 2025 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och syftet är att minska kostnaderna för att tävla och hjälpa arrangörerna att fylla startfälten. Inget Grönt Kort krävs och priset för häst- och ryttarlicenser är reducerade.
– Det var många förstagångstävlare som fick chansen att komma ut. Det finns ju alltid lite nervositet inför att komma ut och se vad domaren tittar på och vad som bedöms, säger Lotta Wisén.
Det kändes verkligen som att detta var för alla, oavsett vilken nivå man är på.
Marianne Thyberg var förutom tävlingsledare och skrivare vid domarens sida.
– Det var ett jättekul sätt att tävla. Man lär sig mycket av att sitta bredvid domaren och det kändes verkligen som att detta var för alla, oavsett vilken nivå man är på, säger hon.

Salaortens Ryttarförening och Sanden Ryttarsällskap har summerat sina fyra första gemensamma reiningklasser. Känslan är mycket positiv men utrymme för förbättring finns alltid.
– Det är många saker som vi fortfarande lär oss. Tävlingsreglementet ska vidareutvecklas och förtydligas. Det är ju först när man tävlar som man märker vad som behöver tillföras och vi lär oss mycket på vägen. Mycket är nytt och det är väldigt, väldigt roligt, säger Lotta Wisén.
Nästa steg blir att få in det på ridskolorna och drömmen är ju att det finns ett svenskt landslag någon gång.
Hon är elitryttare och tränare inom reining sedan många år tillbaka. Helgens tävlingar har redan väckt nya tankar.
– Jag hoppas att ponnyryttare också kan välja att hålla på med reining, att det blir en möjlighet som de ser likaväl som hoppning och dressyr. Nästa steg blir att få in det på ridskolorna och drömmen är ju att det finns ett svenskt landslag någon gång, säger Lotta Wisén.
Läs mer om reining HÄR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: