Två individuella mästerskap i mounted games avklarade – fina svenska prestationer
%20madelene%20holt%20em%209%20aug.jpg)
Två internationella mästerskap i mounted games har passerat och det har varit flera fina prestationer för svensk del. Bästa resultat blev niondeplats för Oscar Löfdal på EM och totalt tre finalvinster på olika nivåer.
På individuella VM i mounted games den 28 juli-2 augusti i Lumühlen, Tyskland hade vi sju ryttare till start.
Madelenes Holsts första omgång i VM började bättre än nånsin, sedan blev det lite tyngre men tack vare den bra första omgången kom hon i G-final. Olivia Pyk tog sig också till G-finalen, men med än annan resultatprofil där bästa omgången var den sista. Väl i G-finalen blev Olivia tvåa och Madelene femma.
Linnéa Bensby hittade en bra ridning i grundomgångarna på sin nya ponny och tog sig till F-final där hon red sig till en fin fjärdeplats.
Chloé Voeltzel som red i sitt första internationella mästerskap och dessutom på lånad ponny kom till E-finalen där hon blev sjua. Hon är liten och därav rider hon på en liten ponny och hänger inte riktigt med i farten, men gjorde en väldigt bra tävling med flera bra grenar då hon är säker i momenten.
Melina Kilian som också tävlade i U12 har en större och snabbare ponny och tog sig till D-finalen där hon red till sig en härlig finalvinst.
Sigrid och Esther Karner fick tyvärr möta varandra varje omgång, dom växlade poäng och bägge tog sig till D-finalen där det endast skilde en poäng mellan dom. Esther blev trea och Sigrid blev fyra.
Mycket stolt ordförande för alla dessa Allebyryttare Annika Holst, ser det som lyckad tävling trots både åskstormar och värmerekord.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Nära A-final på EM i Labonde
Det individuella europamästerskapet gick helgen efter i Labonde, Frankrike, dit åkte Madelene Holst, Linnéa Bensby, Olivia Pyk vidare från VM i Tyskland väl där mötte också Oscar Löfdahl upp i truppen som där också var reserv till openlandslaget.
Där bjöds det på mycket bra motstånd men bra ridning av alla våra ryttare.
Oscar tog sig till semifinal och var så nära att ta sig till en historisk A-final men missade precis efter en skiljegren. Men mycket nöjd Oscar kan sammanfatta individuella EM med en slutlig niondeplats.
Olivia som också är landslagscoach för vårt U15 som deltog i lagtävlingen på samma EM, fick jobba hårt under veckan och tog sig till en E-final som hon vann med 5 av 8 grenvinster.
Till E-finalen hade också Linnéa Bensby tagit sig, och efter två veckors tävlande på lånad ponny som hon ridit ihop sig riktigt bra med så blev det en sjätteplats.
Madelene Holst fortsatte sin bra känsla, men allt bra motstånd resulterade i en F-final som hon vann med grenvinst i 6 av 8 grenar.
U15 (junior)
Sonja Johansson som var på sitt första mästerskap och dessutom lånad ponny kämpade på och kom trea i sin I-final.
U12 (junior)
Chloé Voeltzel som hade åkt vidare från VM veckan innan fick nu tävla på sin egna ponny som hon är trygg på och tog sig till E-final där hon slutade som trea efter att vunnit skiljegrenen.
Annika Holst som ordförande för Alleby Ridklubb där samtliga av ryttarna är medlem. sammanfattar EM 2026 som härlig sammanhållning och fina resultat.
Fullständiga resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Publicerad: