Annons
Annons

Premiärnerver inför Folksam Elitallsvenska Norra zonen – avgörs på ny mark

Foto: Roland Thunholm

I helgen riktas blickarna mot Göransson Arena i Sandviken när den första omgången av Folksam Elitallsvenska för Norra zonen avgörs. Premiäromgången rids under den nya tävlingen Nordic Horse Show.

Efter flera veckor av inledande omgångar för Folksam Elitallsvenska är det äntligen dags för den sista zonen att göra upp. Det handlar om den Norra zonen vars första omgång går söndagen den 6 april. Det blir en rafflande inledning på zonens uppstart av Folksam Elitallsvenska. Bland de startade lagen finns både Gävle Ridsällskap och Falu Ryttarsällskap som tillsammans arrangerar den nya tävlingen Nordic Horse Show, ett evenemang som både bjuder på toppsport, föreläsningar och familjevänliga aktiviteter.

Läs mer om Nordic Horse Show HÄR! Öppnas i nytt fönster.

Totalt rör det sig om sex lag som gör upp om viktiga poäng i en av ridsportens mest prestigefyllda serier i Sverige. Ett av dem är det nordligaste laget av Folksam Elitallsvenska, Piteå Ridklubb, som gör en spännande resa söderut för att mäta sig med konkurrenterna.

Lagen som kommer till start är:

  • Föreningen Ray Sportryttare
  • Borlänge Ridsportklubb
  • Gävle Ryttarsällskap
  • Falu Ryttarsällskap
  • Piteå Ridklubb
  • Mora Ridklubb

Aktuell ställning Pdf, 198.2 kB, öppnas i nytt fönster.
Startlistor och resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Läs mer om Folksam Elitallsvenska Öppnas i nytt fönster.

Stolt sponsor av svensk ridsport

Publicerad:

Aktuellt