Basutbildning 19/4 Skellefteå

Basutbildningens mål är att ge ledare på alla nivåer inom ridsporten en stabil och gemensam grund att stå på.

Utbildningen är förkunskapskrav till många andra av ridsportens utbildningar. Den ger dig kunskap om ridsportens gemensamma värderingar och riktlinjer.

Mål med utbildningen

Du får en grundutbildning i var du hittar olika fakta, vem/vilka som ansvarar för vad och hur du kan påverka i ridsporten. Du får också möjlighet att reflektera och diskutera dessa utgångspunkter. Det skapar förutsättningar för att du som ledare ska vara säker i ditt uppdrag och veta vad som gäller i olika situationer. Du bygger också nätverk av människor och tillsammans med dem kan du fortsätta viktiga samtal och kontinuerligt utvecklas i din ledarroll.

Upplägg och omfattning

Kursen är en hybrid med digitala självstudier och träff.

  • Digitala självstudier på cirka 9 timmar.
  • Varje block består av flera moduler med uppgifter, reflektioner och quiz
  • Forum för diskussion och erfarenhetsutbyte i lärplattformen.
  • En avslutande träff på cirka 8 timmar.

Målgrupp

Blivande och verksamma ledare på alla nivåer inom ridsporten.

Du behöver Freja eID+

För att delta i Svenska Ridsportförbundets utbildningar krävs e-legitimationen Freja eID+. Freja är Riksidrottsförbundets val av inloggningstjänst för en säkrare inloggning och identifiering.

Anmälan

Görs genom att gå in här Länk till annan webbplats.och välja kursen 19/4 i Skellefteå i listan. Boka sedan den kursen.

Publicerad: