DUS Årsmöte

DUS bjuder in till årsmöte! Då kommer en ny styrelse att utses för det kommande verksamhetsåret.
Datum: 16 mars
Tid: kl. 10.30 - ca 12.00
Plats: Idrottens Hus, Karlstad
Att delta på årsmötet är kostnadsfritt. Anmäl dig via länken HÄR Länk till annan webbplats. senast 9 mars. Vi bjuder på fikabuffé!
Varför borde just du vara med på DUS årsmöte? Att delta på årsmöte är ett utmärkt sätt att vara med och påverka hur den kommande DUS-styrelsen ska se ut. Dessutom får du en större inblick i DUS verksamhet och du får träffa andra ungdomar från Värmland.
I samband med årsmötet kommer pris delas ut till årets ungdomsledare och årets ungdomssektion. Nominering sker HÄR. Mer info om nomineringen hittar du i vårt flöde på Instagram eller Facebook.
Varje ungdomssektion i en förening ansluten till Värmlands ridsportförbund har en röst var. Vem som företräder er förening beslutar ni i US på erat årsmöte.
Alla som är under 26 år och medlemmar i en förening har närvarorätt på DUS årsmöte.
Motioner till årsmötet ska vara inskickade senast den 16 februari till dusvarmland@gmail.com.
Hoppas att vi ses!
Publicerad: