Årsmöte Värmlands Ridsportförbund

Den 22 mars har distriktet årsmöte på Folkets Hus i Skogahall.

Datum: 22 mars

Tid: kl.18.00

Plats: Skoghall Folkets Hus

Anmälan: via länken https://educationwebregistration.idrottonline.se/home/index/1724617 Länk till annan webbplats. senast den 8 mars och anmäl ev. specialkost.

Efter mötet blir det en lättare förtäring, smörgåstårta och kaffe.

Nedan kommer alla dokument till årsmötet löpande. Kom ihåg att fylla i en ombudsfullmakt som du skickar in i förväg till mötet eller tar med samma dag för att få rösta.

Har du förslag på person som du skulle vilja se i distriktsstyrelsen eller tävlingssektionen kan du kontakta valberedeningen, kontaktuppgifter finns HÄR.

I samband med mötet kommer vi ha en prisutdelning i följande kategorier : Årets Ridskola, Årets Ridlärare, Årets Ryttare/Kusk, Årets Tävlingsarrangör, Årets Ideella Tävlingsfunktionär.
Här kan du nominera till alla kategorierna.

Du kan också nominera någon till som gjort lite extra för ridsporten och som är ett gott föredöme till Sture Hermanssons stipendium.
Här kan du läsa mer om stipendiet och hur du nominerar.

Ombudsfullmakt 2023 Pdf, 66.2 kB.

Dags att nominera till styrelsen i Värmlands Ridsportförbund
Valberedningen har startat sitt arbete under hösten för att förbereda de val som ska göras på årsmötet. I det arbetet måste vi bland annat ta hänsyn till ridsportens mål att nå en jämnare könsfördelning om det är möjligt men vi tittar också på bredd, åldersstruktur och geografisk spridning.

Föreningarna i distriktet har nu möjlighet att komma med förslag och nominera kandidater till distriktsstyrelse och tävlingskommitté.

Distriktsstyrelsen

För följande har mandatperioden gått ut:

Lena Wiigh, distriktsordförande (står till förfogande för omval)

Maria Dahl, ledamot och vice ordf (står till förfogande för omval)

Cecilia Branthammar, ledamot (står till förfogande för omval)

Lena Helminen, ledamot (står till förfogande för omval)

Lena Austrin, suppleant (har avböjt omval)

Sanna Hidén, suppleant (står till förfogande för omval)

Caroline Nilsson (står till förfogande för omval)

Följande ledamöter har ett år kvar

Erica Davidsson

Jeanette Knöös

Johanna Nilsson

Ordförande väljs på 1 år, ledamöter på 2 år och suppleanter på 1 år.

Tävlingssektionen med grenledare

Ordförande, väljs på 1 år i taget

Magnus Nyman, ordf

Övriga väljs på två år och följande har 1 år kvar

Barbro Olsson, grenledare hoppning

Kim Charli Tiscar, grenledare WE

Christine Hveem

Helene Sörqvist

Mandattiden har gått ut för följande

Ingela Axelsson

Lena Hassellund, grenledare dressyr

Anette Falk, grenledare distans, (fyllnadsval 1 år 2022)

Ann-Charlotte Åhs, grenledare fälttävlan

I sektionen har också Lova Bednars ingått och som utses av DUS.

Mer information om styrelse, funktioner och tävlingssektionen finns att läsa HÄR

Revisorer väljs för ett år i taget

Anders Naesdal, ordinarie

Margareta Larsson Fagergren, ordinarie

Marielle Schullström, suppleant

Förslag till ledamöter, gärna med en motivering och kontaktuppgifter, behöver ha inkommit till valberedningen senast den 12 februari. Förslagen kan skickas till Lena Karlsson, sammankallande i valberedningen, via mejl lekamedia@telia.com eller 070-3267403.

Med vänlig hälsning

Lena Karlsson, ordf John Weslien

Ulrica Jacobs Inger Edfors

Siri Wylie


Publicerad: