Vad är en Prova på-licens?

Den som inte har haft licens tidigare eller inte löst licens sedan 2009 kan lösa en Prova på-licens för ett meeting till en kostnad av 95 kr
Det behövs inget eget Grönt Kort för att lösa licensen men du måste ha med dig någon som har ett Grönt Kort på tävlingen. Du kan max lösa tre Prova på-licenser under ett år.
Hästen/ponnyn måste vara i tävlingsmässigt skick och ha licens samt vara vaccinerad enligt TR1, en ponny ska ha mätintyg.
Viktigt att du läser på i det TR där du tänkt att starta för att veta vilka regler som gäller, te x vilken utrustning som är godkänd och hur man beter sig på tävlingsplatsen. Ta med dig en ansvarig med Grönt Kort som har erfarenhet av tävling och kan hjälpa dig på plats.
I propositioner kan klasser vara märkta med symbolen Prov på licens.
Fakta Prova på-licens. Nyhet publicerad på Svenska Ridsportförbundets hemsida den 29 oktober 2024.
- Ryttare som inte haft ryttarlicens senare än 2009 kan under ett år lösa prova-på-licens för 95 kr, som gäller under en tävling. Licensen kan lösas högst tre gånger under kalenderåret och endast under ett år. Gäller för start på befintliga tävlingar från 0*–2*, enligt exakta grenspecifika regler, vilka publiceras inom kort.
- Precis som nuvarande regler för ryttare under 14 år behöver den som löser prova-på-licens , oavsett ålder, inte ha eget grönt kort, utan kan ha en annan ansvarig person med grönt kort med sig på tävlingen.
- Förändringarna för ryttaren innebär att instegskostnaden för licenser och grönt kort innan tävlingen sjunker till 95 kr, jämfört med cirka 1000 kr idag. Det innebär en maximal besparing på cirka 900 kr för starter med prova-på-licens.
Fakta från SvRfs hemsida TR
TR 1 Gemensamma bestämmelser:
Mom 150 Licenser
Mom 150.2.1.1 Ryttarlicens
….Ryttare ska, med undantag för 0* tävling och Prova på licens, inneha Grönt kort innan ryttaren får lösa licens…..
Mom 150.2.3.8. Prova-på-licens
Gäller för start i klasser enligt grenTR. Kan lösas maximalt tre gånger under högst ett år för ryttare som inte innehavt ryttarlicens senare än 2009.
Angående Mom 150 står på förbundets hemsida under TR 1 Nyheter2025- sammanfattning:
150.2 Inget krav på eget grönt kort i 0* tävling och för start med Prova-på-licens.
150.2.3.8 Om Prova-på-licens. Gäller för start enligt gren-TR. Meetinglicens till kostnad motsvarande Lektionsryttarlicens. Kan läsas maximalt tre gånger av ryttare som inte haft ryttarlicens efter 2009.
TR 2 Dressyr:
Prova På gäller för 1* klasser i dressyr
TR 3 Hoppning:
Mom Hopptävlingars indelning
Mom 310.7 Start med Prova-på-licens
Se även TR I moment 150.5.2.11 och 150.2.3.8. Högsta tillåtna status är 1*. Högsta tillåtna klass är 1,15 hoppning.
TR 4 Fälttävlan
Här står inget om vilka klasser som gäller.
TR 10 WE
Här står inget om vilka klasser som gäller.
Publicerad: