Utdelning av championat 2023

Championatspriser

Blommor, gehäng och diplom till årets champions

Årets prisutdelning sker under festliga former den 23 mars!

Dalarnas Ridsportförbunds årsmöte är det traditionsenliga tillfället där föregående års championatstagare prisas. I år kommer det att ske under festligare former under middag med underhållning av HÅRDROCKSKÖREN Dalarna på Korstäppands Herr gård i Leksand den 23 mars klockan 18.00. Middagen föregås av sedvanliga årsmötesförhandlingar med start kl.16.30.

Följande ekipage har erhållit flest poäng i sin gren och i sin ålderskategori/ponnykategori;

Dressyr
Senior häst - Celine Lindenäs - Milan SP, Leksands Ridklubb

Dressyr
B-ponny - Elin Andersson - Hoelgaard´s Rio, Svärdsjö Ridklubb
C-ponny - Felicia Hjalmarsson - Trestena Paparazo, Säterbygdens Ridklubb
D-ponny - Julia Roswall - EG Dirac, Åsebo Ridsällskap

Hoppning
Senior häst - Jennie Åkerlund - Wilmina, Gagnefs Ridklubb
Junior häst - Emma Bengtsson - Gruvy Baby, Storbyns Ryttare

Hoppning
B-ponny - Alice Thilas - Kengo Rambler, Storbyns Ryttare
C-ponny - Vilda Nygren - Rans Flora, Storbyns Ryttare
D-ponny - Svea Eriksson Ståbis - Kiltormer Buckfast, Storbyns Ryttare

Distans
Emma Schuber - Blyte, Mora Ridklubb

Working Equitation
Senior - Anna Finn - Bones, Gagnefs Ridklubb
Junior - Emilia Holmberg - Little Dusty Wind, Gagnefs Ridklubb

Alla pristagare är tillsammans med ett sällskap inbjudna att till subventionerat pris deltaga i middag på Korstäppans Herrgård i Leksand.

Mer information om Årets Ridsportfest där även anmälan om deltagande på middagen sker.


Emma Schuber Blyte

Emma Schuber - Blyte - Champion i distans

Anna Finn Bones

Anna Finn - Bones - Seniorchampion i Working Equitation

Emilia Holmlund Little Dusty Wind

Emilia Holmlund - Little Dusty Wind - juniorchampion i Working Equitation

Alice Thilas

Alice Thilas - Kengo Rambler - Champion B-ponny hoppning

Vilda Nygren Rans Flora

Vilda Nygren - Rans Flora - Champion C-ponny hoppning

Svea Eriksson Ståbis Kiltormer Buckfast

Svea Eriksson Ståbis - Kiltormer Buckfast - Champion D-ponny hoppning

Jennie Åkerlund - Wilmina

Jennie Åkerlund - Wilmina - Seniorchampion hoppning

Emma Bengtsson Gruvy Baby

Emma Bengtsson - Gruvy Baby - Juniorchampion hoppning

Elin Andersson Hoelgaard´s Rio

Elin Andersson - Hoelgaard´s Rio - Champion B-ponny dressyr

Felicia Hjalmarsson Trestena Paparazo

Felicia Hjalmarsson - Trestena Paparazo - Champion C-ponny dressyr

Julia Roswall EG Dirac

Julia Roswall - EG Dirac - Champion D-ponny dressyr foto: Eventbilder

Celine Lindenäs Milan SP

Celine Lindnäs - Milan SP - Seniorchampion dressyr

Publicerad: